Socijalno preduzeće „Naša kuća“, koje zapošljava osobe sa teškoćama u razvoju, jedino u ovom delu sveta proizvodi papir od praznih paklica cigareta, prema pravilima drevne japanske veštine.

Ovom poslu naučili su ih prijatelji iz Japana a oni se trude da svoje znanje prenesu i drugim udruženjima osoba sa teškoćama u razvoju po Srbiji.

Ideja je odlična: ručno pravljenje reciklažnog papira ujedno je i radna terapija i izvor prihoda, pa osobama koje rade obezbeđuje i kvalitetno provedeno vreme i realno uključivanje u život zajednice.

Otkud Japanci u ovoj priči i otkud u Srbiji pravljenje papira japanskom drevnom veštinom?

Japanska agencija za međunarodnu saradnju – JICA (Džajka) godinama unazad sarađuje sa „Našom kućom“, otvarajući im prilike za unapređivanje života osoba sa teškoćama u razvoju, na razne načine.

Nakon što su im pomogli da pokrenu ručnu proizvodnju papira u Beogradu i obučili ih ovoj drevnoj veštini, pokazali su zainteresovanost da ulože u otvaranje prve fabrike koja bi zaposlila tridesetak osoba sa smetnjama u razvoju.

„Mi smo prošli obuku za proizvodnju papira na ovaj način i jedini smo koji poznajemo ovu veštinu, koja se u Japanu neguje vekovima“, kaže Anica Spasov, predsednica udruženja „Naša kuća“, žena koju je Evropska mreža za socijalno preduzetništvo proglasila jednom od 100 najuticajnijih žena socijalnog preduzetništva u Evropi.

U prostorijama „Naše kuće“ u Beogradu angažovano je 15 osoba sa teškoćama u razvoju i oni mesečno proizvedu 100 kg ovog papira. Prazne paklice cigareta u „Našu kuću“ stižu iz svih gradova Srbije, a šalju ih građani koji znaju za ovu proizvodnju. Podršku imaju i od japanske kompanije Japan Tobacco International (JTI) koja im dostavlja karton od paklica cigareta ali ih i finansijski i na druge načine pomaže već osam godina. U povezivanju sa poslovnim sektorom pomažu im i Beogradska otvorena škola i Kraljevina Švedska.

Hoćemo li umeti da iskoristimo priliku da unapredimo život osoba sa teškoćama u razvoju kao nikada dosada?

Agencija Džajka zainteresovana je da podrži i druga udruženja roditelja po Srbiji u kojima bi se organizovao ovakav proces proizvodnje koji je, ujedno, i radna terapija.

Najzainteresovaniji su u Kragujevcu i Zaječaru, gde su se udruženja osoba sa teškoćama u razvoju angažovala i povezala sa „Našom kućom“.

Udruženje „Zadrugarstvo“ iz Kragujevca je uspelo da prikupi sredstva i do kraja septembra će početi ručnu proizvodnju reciklažnog papira po ovoj metodi i tako angažovati četvoro osoba sa željom da u narednih šest meseci proizvodnju prošiti na osam ljudi.

Tamara Popović iz ovog udruženja kaže da su ovaj program već predstavili gradskoj upravi i da je Kragujevac pokazao interesovanja za ovu vrstu podrške osobama sa smetnjama u razvoju.

U Zaječaru udruženje „Rime“ takođe radi na animiranju javnosti i gradskih vlasti. I oni su nekoliko svojih korisnika obučili ovoj veštini i započeli proizvodnju. Suzana Ilić iz udruženja kaže da žele da sarađuju sa Dnevnim boravkom za osobe sa teškoćama u razvoju i da im ponude da obuče one koji dolaze kod njih u boravak. Nadaju se razumevanju i podršci gradske vlasti.

„Naša kuća“ je u kontaktu sa predstavnicima opštine Zvezdara koji žele da pronađu adekvatan prostor za njihovu fabriku. Ova fabrika bi, praktično, mogla biti prva u budućoj mreži malih fabrika ili profesionalnih radionica čije bi osnivanje i razvoj podržala japanska agencija.

„Podrška lokalne i gradske samouprave je ovde neophodna i mi verujemo da ćemo je imati. Želimo da ovaj model predstavimo i državnom vrhu jer nam zainteresovanost japanskih partnera daje priliku da, kao zemlja, kreiramo jedinstven model profitabilnog socijalnog preduzeća koji bi unapredio život osoba sa teškoćama u razvoju“, dodaje Anica Spasov.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.