Iran je saopštio da je spreman da na neodređeno vreme zatvori Ormuski moreuz ukoliko predsednik SAD Donald Tramp sprovede pretnju o bombardovanju iranskih elektrana, piše CNN.

U saopštenju iranskog Generalštaba od nedelje navodi se da je to najnovije upozorenje iz Teherana o mogućoj odmazdi u slučaju napada na energetsku infrastrukturu zemlje.

Tramp je u subotu rekao da će narediti napade na takvu infrastrukturu ukoliko plovidba kroz Ormuski moreuz ne bude u potpunosti obnovljena u roku od 48 sati.

Iranska vojska je u nedelju odgovorila da će, ako se američke pretnje ostvare, Ormuski moreuz biti potpuno zatvoren i neće biti ponovo otvoren dok uništene elektrane ne budu obnovljene.

Takođe je navedeno da će biti gađana sva energetska i komunikaciona infrastruktura Israel, kao i „slične kompanije u regionu koje imaju američke akcionare“.

„Elektrane u državama regiona koje ugošćuju američke baze biće za nas legitimne mete“, dodaje se u saopštenju.

Ranije je predsednik iranskog parlamenta Mohamad Bager Galibaf na mreži X upozorio da bi ključna infrastruktura i energetski objekti na Bliskom istoku mogli biti „nepovratno uništeni“ ukoliko iranske elektrane budu napadnute.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.