
Iran je saopštio da je spreman da na neodređeno vreme zatvori Ormuski moreuz ukoliko predsednik SAD Donald Tramp sprovede pretnju o bombardovanju iranskih elektrana, piše CNN.
U saopštenju iranskog Generalštaba od nedelje navodi se da je to najnovije upozorenje iz Teherana o mogućoj odmazdi u slučaju napada na energetsku infrastrukturu zemlje.
Tramp je u subotu rekao da će narediti napade na takvu infrastrukturu ukoliko plovidba kroz Ormuski moreuz ne bude u potpunosti obnovljena u roku od 48 sati.
Iranska vojska je u nedelju odgovorila da će, ako se američke pretnje ostvare, Ormuski moreuz biti potpuno zatvoren i neće biti ponovo otvoren dok uništene elektrane ne budu obnovljene.
Takođe je navedeno da će biti gađana sva energetska i komunikaciona infrastruktura Israel, kao i „slične kompanije u regionu koje imaju američke akcionare“.
„Elektrane u državama regiona koje ugošćuju američke baze biće za nas legitimne mete“, dodaje se u saopštenju.
Ranije je predsednik iranskog parlamenta Mohamad Bager Galibaf na mreži X upozorio da bi ključna infrastruktura i energetski objekti na Bliskom istoku mogli biti „nepovratno uništeni“ ukoliko iranske elektrane budu napadnute.





