Odluka San Francisko Fortinajnersa da u produžetku Superboula nakon bacanja novčića izaberu loptu još dugo će predstavljati temu za debatovanje.

Naročito nakon što su neki od njegovij igrača nakon poraza od Mahomsovih Čifsa koji je usledio priznali da – koliko god to suludo zvučalo – nisu bili upoznati za novim pravilima igranja produžetaka u plej-ofu.

Dugi niz godina u produžecima plej-of utakmica američkog fudbala važilo je sledeće pravilo: utakmica se prekida onda kada jedan od timova postigne poene. Potom je ovo pravilo promenjeno tako da se, čak iako jedna ekipa poentira šutem za tri, posed i prilika pružaju i ekipi koja je izgubila prilikom bacanja novčića. A onda je došla i ova najnovija promena, koja ne mari za to ko je prvi došao do poena, i ona kaže: oba tima u produžetku imaju po jedan posed, pa kom opanci, kom obojci.

Najnoviji Superboul 58 završen je u produžetku, nakon što su 49ersi izabrali loptu, propustili priliku da postignu tačdaun i zadovoljili se (nije kao da su imali preteranog izbora) fild golom. Da pravila nisu promenjena, i da su nakon toga uspeli da zaustave Mahomsovo čitanje i prodor na četvrtom daunu za jedan jard, verovatno danas ne bismo pričali ni o kakvoj dinastiji. Ali nisu uspeli, i epilog je poznat: Mahoms je protutnjao kroz njihovu polovinu terena, prišao na svega nekoliko jardi od endzone, pronašao hvatača Mekola Hardmana, bacio tačdaun i osvojio treći Lombardijev trofej.

Međutim, neki od igrača 49ersa kasnije su izjavili kako nisu bili upoznati sa novim pravilima.

„Nisam znao za novo pravilo, bilo je to iznenađenje za mene“, rekao je defanzivac San Franciska Arik Armsted

Iako je trener 49ersa Kajl Šanahan rekao da je uoči utakmice razgovarao sa svojim stručnim štabom o potencijalnom scenariu u kom bi se igrali produžeci, izgleda da ta priča nije dospela do ušiju nekih od njegovih igrača.

Sa izmenama u pravilima nije bio upoznat ni fulbek 49ersa,  Kajl Juščik. „Pretpostavljam da u takvim situacijama želite samo da prenesete loptu preko linije endzone. Nisam siguran šta nam je bila strategija. Nismo  o tome razgovarali“, rekao je on.

Nasuprot tome, igrači Kanzas Sitija rekli su da su oni znali za nova pravila.

„Razgovarali smo dve nedelje o novim pravilima za produžetke“, rekao je defnazivni tekl Čifsa Kris Džons. „Daj loptu protivniku, bio je plan, a ako nakon toga poentiramo, idemo na pokušaj za dva poena.“

Međutim,  glavni trener Čifsa Endi Rid priznao je da čak i sa temeljnim planiranjem i poznavanjem pravila, nikome na kraju nije jasno koja je to taktika u takvim situacijama ispravna. Da li uzeti loptu, pa pokušati prvi doći do TD-a, ili prvo na teren poslati odbranu, a onda, ukoliko ishod bude pozitivan, malo rasterećenije krenuti u napad?

Svoju odluku San Francisko pravda rezonovanjem o tome kako bi, da je rezultat ostao izjednačen i nakon oba poseda u produžetku, njima pripala takozvana „treća lopta“, i kako bi im u tom scenariu bilo kakvo poentiranje, čak i pogođen šut za tri poena, doneo titulu.

„Razgovarali smo s igračima o tome“, izjavio je Šanahan. „Želeli smo da mi budemo ekipa koja će, ukoliko oba tima poentiraju i i dalje bude izjednačeno, imati priliku da pobedi.“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.