(Beta) – Fudbaleri Danske plasirali su se danas u polufinale Evropskog prvenstva, nakon što su u Bakuu pobedili Češku sa 2:1.

Danska je povela već u petom minutu meča. Jens Striger Larsen je izveo korner sa desne strane, poslao loptu na 10 metara od gola gde se najbolje snašao Tomas Dilejni i glavom poslao loptu u donji levi ugao gola Češke.

Kasper Dolberg je duplirao prednost Danaca u 42. minutu, posle odličnog centaršuta Melea.

Drugo poluvreme su Česi započeli mnogo agresivnije i to im se isplatilo u 48. minutu. Svoj peti gol na turniru postigao je Patrik Šik. On se odlično snašao i sa 11 metara poslao loptu u ugao gola Šmajhela, koji nije uspeo da spreči loptu da završi u mreži.

Ovim golom Šik se izjednačio sa Kristijanom Ronaldom po broju golova na ovom turniru.

Ali izgleda da koji god napadač priđe Ronaldu na toj listi, njegov tim mora da ispadne. Međutim, ako je i bilo uticaja „sudbine“ i drugih „sila“, onda sve to ide na račun Danske, a ne protiv njihovih rivala.

Ima poetske pravde u ovom plasmanu Danaca u polufinale. I to ne samo zbog Eriksena.

Njegov srčani zastoj je izazvao strah i paniku kod navijača širom sveta i zaista na trenutak zaustavio želju njegovih prijatelja i saigrača da se bave fudbalom ovog leta, jednako kako im je dao energiju da igraju ovako dobro.

Ali Danska ne igra tako samo ovog leta.

Ko želi da se priseti njihove igre sa Mundijala 2018. u Rusiji i nesrećnoj ispadanja od Hrvatske – i tada je bilo nečega u njihovoj igri, što bismo mogli da povežemo sa 1992. godinom.

Neko je to nazvao „hero ball“ i bilo bi nepravedno i izlišno prevoditi ovaj izraz. Od Kima Vilforta, do Kaspera, sina Vilfortovog ortaka Petera Šmajhela. Samo je ovoga puta heroj čitav tim. Predvođen Eriksenom koga na ovom prvenstvu više nema.

Danska će u polufinalu igrati 7. jula u Londonu protiv boljeg iz duela Engleske i Ukrajine.