Fudbaleri Hrvatske remizirali su sa Češkom 1:1 u drugom kolu grupe D Evropskog prvenstva, u meču koji je odigran na „Hempden park“ u Glazgovu

Strelac za Češku bio je Patrik Šik iz penala u 37. minutu, dok je Ivan Perišić pogodio na startu drugog poluvremena za Hrvate.

Modrić i drugoi su takmičenje startovali porazom od Engleske 0:1, pa je meč sa Česima, koji su prethodno savladali Škotsku 2:0, bio važan za sudbinu drugoplasiranog tima na Svetskom prvenstvu.

Sa druge strane, iako je Česima značio i bod u drugom ili trećem kolu, bolje su otvorili utkamicu i prvi pripretili. Lukaš Masopust je probio, lopta je u sredinu došla do Vladimira Coufala čiji je šut izblokirao Domagoj Vida.

Taman kada se činilo da su se igrači Hrvatske oslobodili pritiska, ponovo su izabranici Jaroslava Šilhavog organizovali nekoliko potencijalno dobrih napada. Ipak, bio je siguran Dominik Livaković.

Imali su i hrvati svojih šansi u prvom poluvremenu. Neke su došle srećom, kao kada je golman Češke Tomaš Vaclik nespretno ispucao loptu, napuca Rebiće, a lopta se od njega odbila i prošla blizu gola. Perišić je potom šutirao sa desetak metara direktno u Vaclika.

A onda je Dejan Lovren nespretno reagovao u svom šesnaestercu. Kod skoka je udario laktom Patrika Šika u nos i raskrvario češkog napadača. Sudija Del Sero je konsultovao sudijsku sobu, potom je pregledao spornu situaciju na usporenom snimku i dosudio penal za Češku.

Iako raskrvavljenog nosa, Šik je insistirao da se vrati u igru i šutira jedanaesterac. Preciznim udarcem sa bele tačke doveo je svoj tim do prednosti.

Brzo su izabranaci Zlatka Delića mogli da poravnaju, kada je Rebić izbio sam pred gol Čeha, ali je šutirao izuzetno neprecizno. Pritiskali su Hrvati u finišu poluvremena. Pokušao je Kramarić sa dvadesetak metara, ali bez realizacije.

Tek što je počelo drugo poluvreme, Hrvatska je izvela prekid, Perišić je sa leve strane ušao u šesnaesterac i jakim udarcem u dalji ugao Vaclika.

Preuzeli su Hrvati inicijativu u nastavku utakmice, imali posed, ali bez konkretnosti i realizacije.Istina, u 77. minutu, Perišić je spustio loptu glavom do Nikole Vlašića, koji je iz sredine šesnaesterca gađao preko gola. Najbolju šansu su Hrvati u nastavku imali pred sam kraj utakmice, tačnije u 89. minutu, a neprecizan je bio Bruno Petković.

Česi su imali jasan plan. Pre svega bilo je važno sačuvati bod vredan prolaska u nokaut fazu. Opredeljeni da se brane, vrebali su iz kontra-napada. Nisu uspeli da ponovu postignu gol, ali su sačuvali bod.