Nekoliko desetina demonstranata iz Hong Konga usprotivilo se predloženoj melioraciji zemljišta i preradi smeća, a policija je strogo kontrolisala njihovu jučerašnju šetnju. Učesnici protesta su nosili oznake sa brojevima i bilo im je zabranjeno da nose maske na licu.

Ovo je jedna od odobrenih protestnih šetnji, koje su uglavnom zabranjene, nakon donošenja sveobuhvatnog kineskog zakona o nacionalnoj bezbednosti 2020. godine. Građani Hong Konga nosili su po kiši transparente, istočnim delom grada Tseung Kvan O, u kom je projekat planiran.

Neki demonstranti su kritikovali ograničenja koja nisu dozvoljavala više od 100 učesnika u protestu. „Treba nam slobodnija protestna kultura“, rekao je građanin Hong Konga koji je šetao sa troje dece i dodao „kada su protesti unapred dogovoreni i numerisani, to demotiviše ljude da uopšte izađu na ulice“.

Iz Gradskog biroa za razvoj su povodom nezadovoljstva demonstranata izjavili da je cilj najavljenog projekta bolje zadovoljavanje potreba zajednice. Takođe, rekli su da će „prava na slobodu izražavanja biti poštovana i da će se razmotriti mogućnost smanjenja obima melioracije“.

Policija je odobrila organizovanje protesta pod uslovom da se ne krši zakon o nacionalnoj bezbednosti i upozorila da bi se pojedinci mogli umešati u javni skup da bi narušili javni red, učestvovali u kršenju zakona i nasilju.

Organizatori su saopštili da je u protestu učestvovalo 80 ljudi. Prijave za ostale proteste, uključujući skup 4. juna, povodom sećanja na stradale na kineskom trgu Tjenanmen 1989. godine, odbijeni su zbog zdravstvenih razloga.

Osnovni zakon (ustav) Hong Konga garantuje pravo na javno okupljanje, ali otkako je Kina nametnula zakon o nacionalnoj bezbednosti 2020. godine, kao odgovor na dugoročne prodemokratske proteste 2019. godine, vlasti su ograničile tu slobodu i uhapsile desetine opozicionara i aktivista.

Kineske vlasti objasnile su tada da ovaj zakon ima za cilj očuvanje stabilnosti. Ipak, neke zapadne vlade navode da je sredstvo represije. Neki demonstranti koriste priliku da protestuju u „ovako teškim vremenima“, zato što, kako kažu neki od njih, ovim ograničenjima vlast upravlja masom.

Politički analitičari i pojedine zapadne diplomate se pitaju da li će kineske vlasti dozvoliti povratak velikih demonstracija koje su nekada bile oslonac živahnog civilnog društva i privlačile hiljade ljudi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.