
U glavnom gradu Austrije danas živi oko 450.000 osoba starijih od 60 godina, što čini više od petine ukupnog stanovništva. Prema aktuelnim prognozama, do 2040. godine osobe starije od 60 godina činiće više od četvrtine stanovnika Beča. Pod sloganom „Dovoljno stari da budu mladi“, Grad Beč unapređuje svoju prilagođenost starijim osobama. Strategija za seniore odgovara na ovaj demografski razvoj i definiše ključne oblasti delovanja za budućnost, među kojima su stanovanje, zdravlje, društvena uključenost, mobilnost i digitalizacija.
Grad Beč već tri decenije sprovodi ciljane mere namenjene starijim građanima. Funkcija poverenika za pitanja seniora uspostavljena je još 1996. godine. Bečku strategiju za seniore pokrenula je poverenica Grada Beča za pitanja seniora Zabine Hofer-Gruber. „Ljudi koji žele da ostare u Beču treba da budu aktivan deo društva, a ne na njegovoj margini. Nova Strategija za seniore pokazuje kako želimo da Beč u budućnosti učinimo još pogodnijim za život starijih građana“, istakao je gradski odbornik za socijalna pitanja Peter Haker.
Strategija se zasniva na četiri ključna načela:
- očuvanje i unapređenje kvaliteta života u starosti,
- prilagođavanje starijim osobama kao međusektorski zadatak,
- pozicioniranje Beča kao međunarodnog grada-pionira u ovoj oblasti,
- jačanje međugeneracijske solidarnosti i inkluzivnog društva.
Strategija se oslanja na međunarodni okvir Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za gradove i zajednice prilagođene starijim osobama. Godine 2023. Beč je postao prvi grad u Austriji koji se priključio mreži SZO „Globalna mreža gradova i zajednica prilagođenih starijim osobama“.
Tematski prioriteti za naredne godine:
- 2026. – digitalizacija i digitalna uključenost,
- 2027. – stanovanje za osobe 60+,
- 2028. – različitost i poštovanje.
Na taj način će se sistematski obrađivati ključna pitanja kvalitetnog starenja i razvijati konkretne mere. Strategija je nastala u saradnji sa stručnjacima, organizacijama, interesnim udruženjima i samim građanima, a planirano je njeno kontinuirano unapređivanje. Mogućnost da se uz visok kvalitet života što duže ostane u sopstvenom domu jasna je želja Bečlija i jedan od centralnih ciljeva Strategije za seniore. Aktivnosti su usklađene sa osam oblasti delovanja Svetske zdravstvene organizacije za gradove prilagođene starijim osobama: javni prostor, saobraćaj i mobilnost, stanovanje za osobe 60+, društvena uključenost, različitost i poštovanje, angažovanje i zapošljavanje, komunikacija i informisanje, zdravstvena i socijalna podrška i bezbednost.





