Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) prethodno je ocenila da je cilj Radne grupe za analizu stanja na fakultetima i izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju „odmazda prema državnim univerzitetima Srbije“ i da će vlasti preko nje pokušati „potpunu uzurpaciju institucija i državnih procedura“.

MASA je saopštila da će njeni sledeći koraci zavisiti od razvoja događaja i konkretnih poteza vlasti, uz opasku da „akademska zajednica nema izbora nego da se brani“.

„Sastav ove radne grupe dovoljno govori motivima za njeno formiranje… Radnu grupu vode, naravno, novi ministri (prosvete Dejan Vuk) Stanković i (nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Bela) Balint. Univerzitet u Novom Sadu predstavlja rektor (Dejan) Madić koji se već dokazao kao verni vojnik režima koji ostaje na funkciji uprkos tome što mu je većina fakulteta novosadskog univerziteta uskratila poverenje“, piše u saopštenju.

MASA dodaje da Beogradski univerzitet predstavlja rektor Vladan Đokić, ali da ova visokoškolska ustanova od nacionalnog značaja, sa 31 fakultetom i 11 instituta, kao i sa 7.000 nastavnika i 90.000 studenata, u radnoj grupi ima samo tog jednog člana, podjednako kao i Akademija strukovnih studija Šabac koja ima 12 profesora ili Visoka škola za vaspitače i poslovne informatičare – Sirmijum sa 20 profesora.

„(Od) deset visokoškolskih nastavnika koji su članovi radne grupe, čak sedam je potpisalo podršku listi ‘Aleksandar Vučić – Srbija ne sme na stane’ na izborima 2023. godine… Rektor Đokić i uz najbolju volju očigledno neće imati adekvatne sagovornike, ali očigledno da to kreatorima ove neobične grupe i nije bio cilj, o čemu govori i činjenica da on nije bio ni obavešten o tome da je u planu izrada novog zakona o visokom obrazovanju“, ukazuje se u saopštenju.

Među ostalim članovima Radne grupe nalaze se Margareta Smiljanić, za koju MASA navodi da je upisala Fakultet političkih nauka 2015. godina, a i dalje je predstavnica studenata, „javnosti poznata po aferi Kol-centra za plaćanje glasača (Srpske napredne stranke) i kao glasnogovornica ‘Studenata koji žele da uče’ „.

„Nejasno je i učešće Jovane Cilić Radonjić koja je, po svemu sudeći, osoba od poverenja (predsednice Skupštine Srbije) Ane Brnabić, možda zbog sličnog obrazovanja na Internacionalnoj školi za biznis i nepoznavanja tradicije i načina funkcionisanja naših fakulteta“, piše u saopštenju.

Vlada Srbije je 8. maja obrazovala Radnu grupu za analizu stanja na fakultetima i izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju.

Komentara

  1. Nebojsa
    18. maja 2025. 10:53

    Dakle,kako sam razumeo vas.komentar drzava je UZURPIRALA.svoje zgrade fakulteta.Ovo je genijalno sa vase strane.Doduse,netacno i neligocno,ali ajde,malo humora,da se smejemo.

    1. Виктор
      19. maja 2025. 07:49

      Ето тако!

  2. Savest
    18. maja 2025. 11:02

    A vi ga niste uzurpirali , a ko daje lovu

  3. Виктор
    19. maja 2025. 07:47

    Тако и треба. Неће ваљда да поставе оне који су блокадама упропастили студијску/ске године.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.