Fudbaleri Engleske pobedil su reprezentaciju Nemačke rezultatom 2:0 u velikom derbiju osmine finala Evropskog prvenstva koji je odigran na Vembliju, u Londonu.

Strelci za „Gordi Albion“ bili su Rahim Sterling u 75. i Hari Kejn u 86. minutu utakmice. Engleska se plasirala u četvrtfinale EP-a, dok Nemačka odlazi kući posle, najverovatnije, poslednjeg meča Joakima Leva na klupi „Pancera“.

Nemci su bolje otvorili utakmicu. Najpre je Jošua Kimih centrirao i napravio gužvu u šesnaestercu Engleza, ali je Pikford izbacio loptu u korner. Potom je pokušao i Leon Gorecka sa kapice kaznenog prostora. Naposletku je Tomas Miler uposlio Gorecku, a Deklan Rajs na ivici šesnaesterca faulirao fudbalera Bajerna iz Minhena. Nedovoljno blizu za polemisanje o penalu, ali dovoljno za prvi žuti karton i slobodan udarac Pancera u opasnoj zoni, koji Kaji Haverc nije iskoristio.

Igrao se tek 13. minut kada su se Englezi oslobodili pritiska „Elfa“. Bukajo Saka je odlično probio po desnom boku i iznudio faul Antonija Ridigera. Šansu iz prekida, posle centaršuta, nije iskoristio štoper Gordog Albiona Heri Megvajer.

Ubrzo još jedna šansa za izabranike Gereta Sautgejtea. Sterling, najbolji igrač Engleza na ovom prvenstvu, sam se izborio za šansu i snažno gađao sa dvadesetak metara, ali jednako sjajno reagovao je i Manuel Nojer.

Bolja je bila engleska u nastavku prvog poluvremena. Više je kontrolisala loptu, imala organizovanije napade i, čini se, više želela prolaz, osokoljena podrškom sa tribina. Pokušao je još jednom Megvajer glavom nakon solidnog centaršuta Kirijan Tripijera.

Najbolju šansu u pvom poluvremenu Nemci su propustili u 32. minutu. Timo Verner je loše reagovao, nakon odličnog pasa Haverca i još bolje intervencije Džordana Pikforda.

Poslednju šansu u prvom poluvremenu, i to kaku, nisu iskoristili Englezi, preciznije, Kejn. Miler je pogrešio na sredini terena, Sterling ubrzao kontranapad i spojio napadača Totenhema sa golom za stopostotnu priliku. Međutim, nije Kejn najbolje prihvatio loptu u prijemu, otišala je u desnu stranu, tek toliko da Nemci otklone opasnost.

U nastavku, na startu opet bolji Nemci. Projektil Hacerca iz voleja je sjajnom paradom zaustavio Pikford. Usledio je još po napad na obe strane, pre nego što je usledio mirniji period igre, tokom kog nijedna reprezentacije nije imala želje da previše rizikuje.

A onda je pukla nemačka odbrana. Sve je krenulo od Kejna, koji je uočio Džeka Griliša, ovaj uposlio Luka Šoa na levoj strani, a bek engleske reprezentacije uputio loptu ka petercu. Tamo je ekspresno reagovao Sterling i postigo treći gol na prvenstvu i treći gol za Engleze na prvenstvu.

Najiskusniji reprezentativac Nemačke na terenu promašio je sjajni šansu za izjednačenje. Neshvatljivo je loše regovao Miler nakon sjajnog pasa Haverca. Prethodno je Sterling izgubio loptu na sredini terena.

Kejn je zapečatio sudbinu Nemaca i, nakon brojnih kritika, konačno postigao gol. Griliš je sjajno centrirao, a visoki golgeter bio najspretniji u šesnaestercu.

Nemci su još jednu, i poslednju, šansu propustili u 90. minutu meča. Gorecka je solidno centrirao sa desne strane, pokušao je Haverc, ali nije sustigao oštu loptu.

Podsetimo, Englezi su do prve nokaut runde stigli kao lideri grupe D, ispred Hrvatske, Češke i Škotske, uz sedam osvojenih poena i gol razliku 2:0.

Sa druge strane, Nemci su završili na drugom mestu grupe F sa četiri poena. Iza Francuske, a ispred Portugala i Mađarske.