
Tokom leta i jeseni pravimo džemove od sezonskog voća. Na ovim prostorima su to uglavnom bobičasti plodovi, poput jagoda, višanja, ili ostalo voće, na primer šljive i kajsije. Međutim, onda kada nastupi sumorna zima, imamo potrebu da rutinu jedenja standardnih namirnica prekinemo nečim novim i zanimljivim.
Evo recepta za jednu citrusnu marmeladu, od voća koje nam je u marketima dostupno tokom čitave godine. To je marmelada od narandže, na koju bi i Meda Pedington bio ponosan.
Postoji bezbroj tehnika za pripremu marmelade. Mnoge od njih su komplikovane, pa smo za vas na Njujork tajmsu pronašli jedan lak recept, koji svako može da savlada uz malo strpljenja. Osim recepta, tu su i koraci koji će pripremu vaše marmelade učiniti jednostavnijom.
POTREBNO:
- 5, 6 tegli od pola kg
- 963 gr narandži (između 5 i 8 komada), prepolovljenih
- 3 velika limuna
- 963 gr kristal šećera
- 3/4 kašičice soli
PRIPREMA:
- Sok od narandže iscedite u posudu za merenje tečnosti. Kore i pulpu prebacite u šerpu od 7-8 litara. Trebalo bi da imate jednu celu i jednu četvrtinu šolje soka. Ako imate viška, sačuvajte ga za nešto drugo. Sok od limuna iscedite u malu činiju. Treba da imate 1/4 šolje i tri kašike soka. Kore, isto kao i narandžine, dodajte u lonac. Pokrijte sok i ostavite da se hladi tokom noći.
- Kore prelijte sa 14 do 16 šoljica vode (taman toliko da se slobodno pomeraju). Kuvajte do ključanja, a onda smanjite vatru i držite ravnomerno ključanje. Pokrijte šerpu i kuvajte sve dok vrhom noža ne uspete lako da probodete kore. Otprilike 1 sat.
- Sklonite lonac sa vatre i pustite da se kore ohlade i utope u tečnosti koja je bogata pektinom. Pokrivene treba da ih ostavite na sobnoj temperaturi od 12 do 24 sata. U međuvremenu, dva tanjirića stavite u zamrzivač (koristićete ih narednog dana za testiranje džema).
- Otkrijte lonac i izvadite kore. Nežno ih pritisnite tako da se tečnost vrati nazad u lonac. Tečnost treba da bude masna – to je pektin. Svaku koru prepolovite, kako biste dobili četvrtine. Sa svake kore kašičicom skinite membranu i deo srži, kako biste dobili gladak komad kore sa tankim i ravnomerim slojem jezgra. Kore stavite na dasku za sečenje. Možete da ih isečete na sitnije komade, ili zadržite četvrtine, a možete i na skroz sitne komadiće u blenderu.
- Sav sok iz limunove kore iscedite u šerpu i bacite koru limuna.
- Procedite sadržaj iz lonca. Mešajte i pritiskajte čvršće komadiće kroz sito/mrežicu dok se ne razbiju u suvu pastu kao kod sosa od jabuke. Onda sipajte sok od pomorandže kroz sito u istu posudu, kako biste isprali preostali pektin.
- Proceđenu tečnost sipajte nazad u lonac. Kuvajte na jakoj vatri do ključanja. Kada proključa polako sipajte šećer uz mešanje dok se ne rastopi. Dodajte isečene kore od pomorandže, smanjite vatru na srednje jaku i pustite da polako ključa.
- Marmelada treba da se kuva oko 20 minuta. Dok ključa, može da se desi da zapeni. Šupljom varjačom/kašikom vraćajte penu u sredinu lonca kako ne bi proključala po ivicama lonca. Podesite temperaturu tako da skroz lagano krčka.
- Nakon 20 minuta lonac sklonite sa vatre i pustite da se marmelada stegne. Onda na jedan od zamrznutih tanjirića stavite komadić kore i tečnosti. Vratite u zamrzivač na minut. Prođite prstom po kori i tečnosti, ako su zalepljeni i zgužvani marmelada je gotova, a ako je i dalje rastresito, kuvajte još dva minuta. Ponovite proveru sa smrznutim tanjirićem. Ponavljate dok ne bude gotova.
- Kada je marmelada gotova, pomerite šerpu sa vatre i ostavite da odstoji još 5 minuta. Velikom kašikom skinite penu sa vrha (ne mora, ali na taj način se dobija kristalno čista marmelada). Kutlačom prebacite marmeladu u tegle. Zatvorite i ostavite da se ohlade na sobnoj temperaturi, a onda ih čuvajte u frižideru.
KORISITE NARANDŽE DOSTUPNE U MARKETIMA
Prema tradicionalnom receptu, najblje su pomorandže iz Sevilje. One su gorke, kisele, imaju mirisne citruse koji se dobro slažu sa količinom šećera koji je potreban za konzerviranje. Međutim, kako se uzgajaju u Španiji, ove narandže su dostupne samo od sredine zime do ranog povrća, i nije ih lako pronaći u svim krajevima sveta. Pošto su često dosta kisele, njihove kore se blanširaju i po tri puta.
Iako možda nemamo pomorandže iz Sevilje, možemo improvizovati njihov slatko-kiseli ukus, tako što za pravljenje marmelade koristimo kombinaciju pomorandže i limuna. Ne samo da je limun dostupniji i pristupačniji, već mu je i potrebno manje vremena da se pretvori u marmeladu. Osim toga, pomorandže koje nisu iz Španije imaju prijatnu, uravnoteženu kiselost, pa nema potrebe da ih blanširamo više puta.
IMA JEDAN DEO PROCESA KOJI TRAJE ČITAVU NOĆ
Kore limuna i narandži treba da prokuvate samo jednom, ali morate da ih ostavite u toj tečnosti od 12-24 sata kako bi se izvuklo što više pektina. Pektin je poput nekog gela u kori, on se stara za gustinu našeg džema.
BITAN JE IZBOR LONCA U KOM SPREMATE
Dubina i širina lonca ili šerpe utiče na brzinu isparavanja vode i na taj način možete kontrolisati vreme kuvanja marmelade. Za ovaj recept najbolji je lonac od 7-8 litara, a ako nemate takav, koristite onaj od 4 litre, a prepolovite količinu.
DEBILJINA KRIŠKI NIJE VAŽNA
Narandže i limun možete da režete i na tanje i šire kriške. Zavisi da li želite da na kraju imate krupnije ili tanje komade koji se stapaju sa sirupom.
PRATITE RECEPT KADA JE U PITANJU ŠEĆER
Ako imate malo više pomorandži, nije važno, samo ne menjajte količinu šećera. Iako možda poželite da ga smanjite, marmelada se neće dobro stegnuti ako ga ima manje. Neće biti previše slatka, ne brinite, jer svakako koristite limun.
PROVERITE DA LI JE GUSTINA DOBRA
Najbolji način da se uverite da li je marmelada maziva jeste da proverite da nije previše tečna, niti previše čvrsta. Na tanjir koji ste stavili u zamrzivač kada ste počeli da kuvate marmeladu, stavite vaš citrusni namaz. Neka odstoji u zamrzivaču jedan minut. Ako se zgužva i zalepi onda je marmelada gotova. Ako ne, onda je dokuvajte dok ne postignete taj efekat.