1. Projekat „EU Resurs centar za civilno društvo“ trajaće do kraja 2026. Koje ključne aktivnosti su planirane?

Projekat „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“ koji sprovodi Beogradska otvorena škola u naredne četiri godine biće mesto podrške za predstavnike civilnog društva koji rade na približavanju Srbije Evropskoj uniji. Tokom njegovog trajanja pomagaćemo rast i razvoj organizacija i neformalnih grupa građana. Aktivnosti koje će biti sprovedene mogu se načelno svrstati u dve grupe: finansijsku podršku i program jačanja kapaciteta civilnog društva kroz grupne treninge, prilagođene potrebama svake organizacije ili neformalne grupe ponaosob.

Princip „učenja kroz rad” biće odlika rada EU Resurs centra za civilno društvo. To znači da ćemo, pored treninga, organizovati i mentorsku podršku svim predstavnicima civilnog društva koji žele da prošire znanje koristeći ga u praksi, uz podršku izabranog mentora ili mentorke. Program mentorstva je nadogradnja programa treninga – naime, predstavnici civilnog društva će, nakon treninga, biti u prilici da rade sa mentorima i mentorkama koji će razvijati individualne planove u skladu sa definisanim potrebama, ali i pratiti i evaluirati postignuti napredak.

Foto: Promo
  1. Koje će teme biti najviše u fokusu?

Ključna tema za pristup Srbije Evropskoj uniji jeste pitanje vladavine prava, a to je kičma pregovaračkog procesa. Ovo pitanje jeste važno Evropskoj uniji, ali podjednako mora biti važno i državi i građanima Srbije, jer je ovde reč o pravosuđu, ljudskim pravima, demokratizaciji institucija i javne uprave. Upravo to su i teme dva ključna poglavlja (23 i 24) u kojima su i do sada organizacije civilnog društva igrale izuzetno važnu ulogu i ostvarile značajne rezultate. 

Pored vladavine prava, kao jedne od najznačajnijih tema, kroz aktivnosti će biti obuhvaćene i druge teme važne za pristupne pregovore. Neke od njih – zaštita potrošača, poljoprivreda, urbanizam, transport – do sada nisu bile „visoko na agendi“, a pažnja će biti usmerena i na oblasti poput zelenih tema, medijskih sloboda, omladinskih politika… EU Resurs centar za civilno društvo, takođe, otvara prostor za saradnju sa lokalnim samoupravama koje nemaju dovoljno kapaciteta za sprovođenje reformi i nudi im svoje ekspertske usluge.

  1. U okviru projekta, jedan od prioriteta biće i dalje jačanje procesa evropskih integracija kroz stvaranje podsticajnog okruženja za civilno društvo, medije i neformalne grupe. Nakon četiri godine koliko će trajati, šta biste voleli da bude postignuto projektom, i kakav trag da ostavi?

Republika Srbija ima razvijeno i uticajno civilno društvo posvećeno ideji Srbije u Evropskoj uniji, a njegova uloga u procesu evropske integracije Srbije je značajna i uočljiva. Nakon četiri godine želimo da vidimo da je učinjen značajan korak napred ka našem zajedničkom cilju, a to je članstvo Srbije u EU. Svesni smo na je tom putu potreban dodatni impuls, ali i saradnja svih sektora, kako civilnog, tako i javnog i privatnog. 

Moć civilnog društva

Civilno društvo je bilo i ostalo snaga koja Srbiju usmerava ka Evropskoj uniji i najkorisniji partner države u pregovaračkom procesu. 

Ono direktno učestvuje u procesu integracije Srbije u EU, od prvog koraka na tom putu, skoro pune 23 godine.

Na primer, ono za šta se građani bore kroz svoja udruženja i organizacije zapravo jesu evropske vrednosti – bore se za čistiji vazduh, za zaštitu svojih ljudskih prava, za odgovornije institucije, za vladavinu prava, potom kada odlučuju gde će da putuju, traže posao ili se školuju, biraju Evropsku uniju. Sve ovo, nesumnjivo, ponekad i jasnije od istraživanja javnog mnjenja, govori o njihovoj opredeljenosti za Evropu.

  1. EU resurs centar info dani su održani u nekoliko gradiva Srbije. Objasnite nam da li ste zadovoljni postignutim, i da li se planira nastavak?


Na EU Resurs centar info danima koji su, u periodu od 09. do 15. maja 2023. godine, organizovani u Užicu, Nišu, Boru, Jagodini i Novom Sadu diskutovali smo  sa predstavnicima civilnog sektora o mogućnostima koje će im novi projekat „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“ pružiti u naredne četiri godine, kao i o izazovima sa kojima se suočavaju u svom svakodnevnom radu. Ujedno, ovo je bila prilika za razmenu mišljenja i  informacija koje će uticati na prilagođavanje samog projekta konkretnim potrebama civilnog društva, sa ciljem preusmeravanja podrške tamo gde je najpotrebnija. 

Veliki odziv civilnog društva, ali i građana, za EU resurs centar info dane

Činjenica da su EURC info dani okupili preko 160 predstavnika i predstavnica civilnog društva, uključujući i građane i građanke okupljene oko neformalnih grupa koje imaju veliki potencijal za aktivizam, posebno na lokalnom nivou, znak je da su građani zainteresovani za svoju zajednicu i da žele da aktivno učestvuju u njenom unapređenju. 

Takođe, predstavili smo rad i okvire delovanja regionalnih resurs centara u Užicu, Nišu i Novom Sadu, ali i ekspertskih resurs centara u Boru i Jagodini, kao centara od kojih će predstavnici i predstavnice civilnog društva,  u svojim regionima, moći da dobiju sve važne informacije i konkretnu podršku.


5. Koliko će organizacija biti obuhvaćeno projektom i koje će konkretne benefite dobiti?

Kroz finansijsku i mentorsku podršku, ali i program jačanja kapaciteta, EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji će osnažiti najmanje 300 organizacija civilnog društva i 280 neformalnih grupa. Ono što je glavna karakteristika programa jeste podrška širokom spektru organizacija, od onih koje su tek nastale, a koje se iz tog razloga suočavaju sa poteškoćama u dobijanju svoje prve donacije, do organizacija koje su iskusne i postoje na našoj sceni dugi niz godina.

Ideja je i da kroz projekat budu podržane neformalne grupe građana, nosioci promena u svojim sredinama koji zaista predstavljaju pravo lice aktivizma. 

Izgradnja internih kapaciteta: najpotrebnija civilnom društvu

U ovom trenutku, civilnom sektoru je najpotrebnija izgradnja internih kapaciteta i to će biti jedan od benefita koje će organizacije dobiti kroz program EU resurs centra. Sa druge strane kontinuirana podrška, pre svega finansijska, je takođe važna, pa ćemo i u tom smislu nastojati da dugoročno podržimo što veći broj organizacija i neformalnih grupa.

6. Na koji način projekti poput EU Resurs centra pomažu u procesu pridruživanja EU?

Aktivni doprinos reformskom procesu i približavanju Srbije Evropskoj uniji ostaće prioritet civilnog društva – ono je bilo i ostalo snaga koja Srbiju usmerava ka Evropskoj uniji i najkorisniji partner države u pregovaračkom procesu. Upravo je EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji mesto koje će okupiti i osnažiti predstavnike civilnog društva koji rade na približavanju Srbije Evropskoj uniji, te je naša misija da, kroz rad EURC, pomognemo civilnom društvu koje je za Srbiju u Evropskoj uniji!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.