Fudbaleri Engleske i Škotske odigrali su nerešno 0:0, u okviru drugog kola Grupe D Evropskog prvenstva, u utakmici odigranoj na Vembliju.

Meč pun simbolike – veliki ostrvski derbi, u „kolevci fudbala“ na stadionu koji predstavlja jedan od simbola fudbala završen je tako bez golova, ali uz dovoljno uzbuđenja i borbene igre obe ekipe.

Engleska je u u utakmicu ušla osokoljena pobedom nad reprezentacijom Hrvatske, pre prvenstva najvećom pretnjom u grupi. Sa druge strane, Škoti su bili u nezgodnoj situaciji, da protiv Gordog Albiona traže šansu za o(p)stanak nade i kalkulacija o nokaut fazi. Poraz od Čeha, onaj u koje Patrik Šik postigao najdalji gol u istoriji EP-a.

Svesni uloga, prvu veliku šansu na Vembliju imala je Škotska. U obećavajućoj prilici, na nekih sedam metara od gola, našao se Če Adams, ali je njegov šut blokirao štoper Mančester sitija Džon Stons.

Ubrzo i uzbuđenja pred golom Škotske. Mejson Maunt je šutirao sa nekih 18 metara, ali je blokiran njegov šut otišao u korner. Potom je igrač Čelsija ubacio sjajnu loptu, a Stons odlično reagovao na centaršut, ali je pogodio stativu. Već u sledećem napadu još jedna opasna situacija z aŠkote. Rahim Sterling ubacuje loptu pred gol Dejvida Maršala, tu se našao Maunt, ali je šutirao tik pored stative.

Škoti su se sredinom prvog poluvremen oslobodili početnog pritiska Engleza. Stiven O’Donel je uhvatio odličan volej, ali je intervenisao golman Engleske Džordan Pikford.

Prvi ozbiljniji pokušaj u drugom poluvremenu ovog puta imali su Englezi. I ponovo je akter bio Maunt. Jak šut, sa distance, ali i pravovremena reakcija Škota.

Škoti su najbolju priliku propustili u 62. minutu. Lindon Dajks je šutirao u nebranjen deo gola iz neposredne blizine, ali je desnik bek Engleske Ris Džejms izvadio loptu maltene sa gol linije.

Pokušao je Geri Sautgejt da promeni tempo uvođenjem Markus Rašforda umesto Harija Kejna u poslednjih dvadesetak minuta utakmice.

A opet, Škoti su imali ozbiljniji napad. Kapiten Endi Robertson je uputio centaršut sa leve strane, prebacio je kompletnu odbranu, na drugoj strani je bio Adams koji je zahvatio volej, ali je lopta završila preko gola Pikforda.

Sterling je u sledećem napadu prošao po desnoj strani, pratio ga je Robertson, a krilo Sitija je bio u malom kontaktu sa bekom Liverpula, što je iskoristio da padne i zatraži penal. Glavni sudija Antonio Mateu Lahoz nije imao dilemu, a nisu ni njegove kolege iz VAR sobe.

Engleska je imala odličnu šansu, hajde da je tako nazovem, u zaustavnom vremenu. Karambol u petercu Škotske, pregršt igrača i ničija lopta koju su, naposletku, raščistili igrači Škotske.