
Vladajuća partija Kanade izabrala je Marka Karnija za novog lidera i budućeg premijera, dok se zemlja suočava sa „mračnim danima“ zbog pretnji američkog predsednika Donalda Trampa.
Nakon što je dobio duge ovacije aktivista Liberalne stranke, Karni je odmah osudio izjave američkog republikanskog predsednika.
„Amerikanci žele naše resurse, našu vodu, našu zemlju, našu državu“, upozorio je Karni posle izborne pobede.
Ko je novi premijer Kanade?
Mark Karni, dvostruki predsednik centralne banke i aktivista, kao i novi premijer Kanade, u narednim danima suočiće se sa najvećim izazovom- moraće da upravlja Kanadom kroz tarife Donalda Trampa.
Karni je prvi premijer ove zemlje koji prethodno nije bio poslanik, niti ima iskustva u kabinetu.
Odlike koje ga čine autsajderom u politici bi ga u normalnim okolnostima koštala kandidature za premijera Kanade, ali pošto je nepopularnost bivšeg premijera Džastina Trudao porasla, te karakteristike su u ovom slučaju bile njegovo prednost i ključ za poobedu. Jer kako tvrdi, on je jedina osoba spremna da se nosi sa Trampom.
„Znam kako da upravljam krizama… u ovakvoj situaciji, potrebno vam je iskustvo u kriznim vremenima, potrebne su vam pregovaračke veštine“, rekao je Karni tokom debate o liderstvu krajem prošlog meseca.
On tvrdi da Kanada mora da se bori protiv Trampovih tarifa sa dolarskom odmazdom, prenosi Gardijan.
Prošlog meseca je rekao: „Predsednik Tramp verovatno misli da će Kanada popustiti. Ali mi ćemo se suprotstaviti nasilniku, nećemo odustati. Jedinstveni smo i uzvratićemo.
Daniel Beland, direktor Instituta za proučavanje Kanade na Univerzitetu McGill, opisao je Karnija kao „tehnokratu“.
„On je dosadan momak koji nema mnogo harizme“, rekao je Beland, ali je primetio da bi njegova rigorozna kompetencija bez blica možda bila privlačna, s obzirom da je Kanada uznemirena Trampovim trgovinskim haosom i napadima na njen suverenitet.
Karni predstavlja „imidž umirujućeg tipa koji zna o čemu govori“, rekao je Beland.
Karni je rođen u Fort Smitu, malom gradu na udaljenim severozapadnim teritorijama, gde su mu roditelji bili učitelji, ali je odrastao u Edmontonu, prestonici Alberte. Pohađao je Harvard gde je igrao hokej na ledu na nivou koledža, glumeći golmana i studirao na Oksfordu.
Obogatio se kao investicioni bankar tokom 13 godina u Goldman Sachsu, radeći u Njujorku, Londonu, Tokiju i Torontu pre nego što je 2003. godine imenovan za zamenika guvernera Banke Kanade. Otišao je u novembru 2004. na mesto najvišeg ministarstva finansija i vratio se da postane guverner centralne banke tek 2008. godine, 42 godine.
Karni je dobio pohvale za rad u vreme finansijske krize te godine, kada je stvorio nove kredite za hitne slučajeve i dao neobično eksplicitne smernice o održavanju stopa na rekordno niskim nivoima u određenom vremenskom periodu.
Čak i tada, kružile su glasine da će tražiti karijeru u politici kod liberala, što ga je navelo da odgovori bodljikavošću koja je još uvek ponekad očigledna.
Banka Engleske je ipak bila dovoljno impresionirana da ga ulovi 2013. godine, čime je postao prvi nebritanski guverner u trovekovnoj istoriji centralne banke i prva osoba koja je ikada bila na čelu dve centralne banke G7.
Tadašnji britanski kancelar Džordž Ozborn nazvao je Karnija „izvanrednim guvernerom centralne banke svoje generacije“.
Karni je, međutim, imao izazovno vreme, primoran da se suoči sa nultom inflacijom i političkim haosom Bregzita.
Novoizabrani premijer Kanade tada je razbesneo pristalice Bregzita jer je upozoravao da će to prouzrokovati ekonomsku štetu. Zbog toga je naišao na niz osuda od strane konzervativnih političara, a on se branio da je to njegova dužnost, da govori o rizicima.
Kada je funta pala u satima nakon rezultata referenduma o Bregzitu 2016. godine, Karni je održao televizijsko obraćanje kako bi uverio tržišta da će banka otvoriti slavine za likvidnost ako bude potrebno.
Napustio je Banku Engleske 2020. godine, a zatim je služio kao izaslanik Ujedinjenih nacija za finansije i klimatske promene, nastavljajući da piše i radi na oblasti koju je isticao kao guverner.
Nakon što je 2021. pokrenuo Finansijsku alijansu u Glazgovu za Net Zero da bi delovala kao krovna grupa za napore finansijskog sektora da dođe do nultih emisija, Karni je nadgledao porast broja članova pošto su odbori požurili da signaliziraju spremnost da deluju.
Ove godine sredinom januara ponudio je svoju kandidaturu za lidera liberala.
Karni možda neće dugo biti premijer, s obzirom da će opšti izbori biti održani do 20. oktobra na kojima su opozicioni konzervativci blagi favoriti za pobedu, prema anketama.
Lori Turnbull sa Univerziteta Dalhousie upozorila je da bi Karni imao problema da se poveže sa javnošću.
„On nije naročito dobar komunikator kada je u pitanju javnost“, rekla je ona. „On je neobično dobro snalažljiv da se nosi sa ekonomskim krizama“, ali „veoma je teško videti kako bi neko kao on bio uspešan u politici ako ne možete da pokrene ljude“, rekla je ona za AFP.