Fudbaleri Ukrajine pobedili su reprezentaciju Švedske rezultatom 2:1 (1:1) posle produžetaka u poslednjem meču osmine finala Evropskog prvenstva, u meču koji je odigran na Hempden parku u Glazgovu.

Strelci su bli Oleksadar Zinčenko u 27. i Artjom Dovbjuk u 121. minutu za Ukrajinu i Emil Forsberg u 43. minutu za Švedsku.

Ukrajina je tako zakazala duel sa Engleskom, koja je ranije danas savladala tim Nemačke rezultatom 2:0, u četvrtfinalu Evropskog prvenstva.

U regularnom delu utakmice obe ekipe su imale prilike u uvodnoj fazi, prvo je zapretio Andrej Jarmolenko, da bi na drugoj strani isto učinio i Isak.

Ukrajina je došla do vođstva, iako su Šveđani bili nešto konkretniji. Jarmolenko je krenuo u prodor po desnoj strani i činilo se da preteruje sa driblinzima. Spoljim delom kopačke poslao je loptu na drugu stativu, tamo usamljen bio Zinčenko koji je zakucao u suprotni ugao.

Međutim, radost momaka u plavim dresovima nije dugo trajala. Švedska je došla do izjednačenja u finišu prvog poluvremena preko, a koga drugog kada je u pitanju Švedsa, Forsberga.

Jedan od najboljih igrača na turniru šutirao je sa više od 20 metara, lopta je na putu zakačila nekog i prevarila golmana Bušćana. To je četvrti pogodak Forsberga na Evropskom prvenstvu, čime je došao na samo jedan zaostatka u odnosu na vodećeg Kristijana Ronalda.

Drugi deo igre doneo je još dobrih prilika – Sidorčuk je pogodio stativu nakon sjajnog napada, u sledećem minutu na drugoj strani je Forsberg učinio isto, da bi napadač Lajpciga nešto kasnije „zatresao“ i prečku.

Važan detalj dogodio se u prvom produžetku, kada je Danijelson izbio loptu ispred rezerviste Besedina, ali u nastavku pokreta, opasno ga udario. Sudija Danijele Orsato je pogledao snimak i prethodno pokazan žuti karton „preimenovao“ u crveni.

Dovbik, kojem je to bio prvi pogodak za nacionalni tim, u nadoknadi drugog produžetka je pobegao čuvarima, iskoristio sjajan centaršut Zinčenka i glavom pogodio za veliko slavlje Ukrajinaca.

Podsetimo, Šveđani su bili iznenađujuće efikasni u grupnoj fazi. Osvojili su prvo mesto u Grupi E protiv Španije, sa kojom su odigrali 0:0, a onda savladali i Slovačku i Poljsku.

Ukrajina se do 16 najboljih na EP-u provukla kao najslabija ekipa.