Udruženje potrošača Efektiva objavilo je danas da se oštro protivi uvođenju bakšiša, kao obavezne stavke u fiskalnim računima koje izdaju ugostitelji, navodeći da bi se time pored ostalog uvelo dodatno plaćenje, a ne plaćenje usluge, kao i da bi ta odredba bila neustavna, prenela je novinska agencija Beta.

Kako je navedeno, bakšiš ili napojnica, predstavlja poklon, kojim zadovoljni potrošač nagrađuje onoga ko ga je uslužio (konobar u kafiću ili restoranu) i zbog toga to ne može imati obaveznu formu, već je stvar izbora i odraz zadovoljstva pruženom uslugom.

Dodaje se i da ukoliko je nešto poklon, onda to predstavlja izbor, a pravo na izbor je jedno od osnovnih prava potrošača.

Iz Efektive podsećaju da Zakon o zaštiti potrošača predviđa da potrošač plaća uslugu koja mu je pružena i to srazmerno količini ili vrednosti te usluge.

„Kroz cene hrane i pića u ugostiteljskom objektu, koje su višestruko veće od redovnih cena u trgovinama, potrošač već plaća dobijenu uslugu, jer je u cenu koštanja uračunat i rad osoblja. Obaveznim bakšišom bi se uvelo dodatno plaćanje, već plaćene usluge“, reagovali su iz tog udruženja na predlog ugostitelja.

Poslovno udruženje hotelsko ugostiteljske privrede HORES predložilo je da bakšiš za konobare postane stavka na fiskalnom računu, koje će ministarstvima turizma i finansija uputiti inicijativu za uvođenje napojnice u legalne tokove.

Predsednik ovog udruženja Georgi Genov izjavio je medijima da je njihov predlog da napojnica za konobare bude 10 odsto od iznosa računa, i dodao da i dalje postoji dilema da li bi napojnica trebalo da se uvede kao obavezan deo računa ili da postoji mogućnost da gost izabere da li će da je plati ako nije zadovoljan uslugom.

Ugostitelji u Srbiji su već ranije tražili uvođenje obeveznog bakšiša, zbog toga što, kako kažu inspektori ne tolerišu višak novca u kasi i da im zbog toga pišu kazne i zatvaraju kafane.

Ipak, iz udruženja potrošača podsetili su da se Ustavom Srbije garantuje zaštita prava potrošača.

„To znači da država ne sme da donosi zakone koji potrošača primoravaju na nešto što on ne želi, naročito da plati nešto čime nije zadovoljan. To znači da bi uvođenje ovakvog zakona bilo i neustavno, te bi se vrlo brzo našlo pred Ustavnim sudom“, objavila je Efektiva.

„Ne protivimo se opciji da bakšiš bude deo fiskalnog računa kao odraz dobrovoljnosti potrošača“, zaključili su iz Efektive.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.