Kada smo negde početkom godine shvatili da se kalendar namešta tako da je logično izdati dvobroj za uskršnje i prvomajske praznike, najviše nas je brinulo što je toliko blizu opštih izbora u Srbiji. (U međuvremenu se dogodila Ukrajina, pa su čak i izbori pali u drugi plan, baš onako kako to neki vole). A onda smo se utešili da se ovde stvari ne menjaju toliko brzo, mada se nismo samo odmarali: pred vama je još jedan broj „pun kao oko“…

Baš o promenama govori analiza Zorana Panovića: strpljiviji i prilježniji čitaoci Nedeljnika znaju koliko volimo godišnjice i podsećanja, čak i na naslovnim stranama, ali ova „obljetnica“ pripada recentnoj prošlosti. Možda će vas naterati da se setite gde ste bili i šta ste radili, a najviše o čemu ste razmišljali u maju 2012, kada je Srpska napredna stranka došla na vlast.

Možda je i to, makar u naznakama, predvideo Milovan Đilas?

O svemu tome čitajte u novom broju Nedeljnika, koji je – posle zaslužene pauze – na svim kioscima

Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs

ĐURĐEVDANAK – Prošlo je deset godina od kada su naprednjaci došli na vlast preko sudbinskog Đurđevdana – izbora 2012. Svakakvih smo se obeležavanja i scenskih fascinacija nagledali s Vučićem za ovu deceniju, ali da je zaista uspeo da prigrli šansu koju je imao mogao je ove godine da pompezno obeleži pola veka od sloma „srpskih liberala“, kao istinski modernizator Srbije. Iako modernizacijski učinci Vučićeve vlasti nisu Potemkinova sela, naprotiv (u infrastrukturi i jačanju vojske napravljeni su najveći pomaci), radikalsko-julovska recidiviranja, voluntarizam i korupcija epskih razmera tužan su epilog zakletvi iz 2011/12.

LALIĆ – „Zašto je stara floskula da Srbija mora ekonomski da ojača kako bi rešavala nacionalne interese danas najopasnija“, objašnjava glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog Nedeljnika.

ĐILAS – Da je onda, kada su dnevnici Milovana Đilasa pisani – od 1989. od kada je ponovo mogla da se čuje njegova reč, na početku stidljivo, u društvu najbližeg prijatelja i zainteresovanih sagovornika, pa do pred poslednje dane života 1995. godine – bilo (dovoljno) onih koji bi znali da ih pročitaju, verovatno bi i ove tri decenije bile sasvim drugačije

SMAJLOVIĆ – „Dok je Beograd kuvao tabloidnu žabu, Amerikanci su promenili definiciju rata u Ukrajini“, piše Ljiljana Smajlović u kolumni u novom Nedeljniku.

DINASTIJA – Nedefinisani status Karađorđevića ponekad zaliči da Srbiju od monarhije dele izmene dve rečenice, jedne u Ustavu i jedne u himni, a ponekad deluje na kozersko izigravanje moderne aristokratije. Ali to je zapravo ono što monarhističke porodice u 21. veku i donose. Možda su ovakvi događaji neophodni da se dinastija bez krune i bez ustavno ili na bilo koji način zakonski regulisanog statusa održi u životu. Analiza u novom Nedeljniku.

CRNA GORA – Najveći rizik za stalni antagonizam u manjinskoj vladi Dritana Abazovića nosi odnos između procrnogorskog SDP-a i SNP-a, a to prepucavanje se već nazire iz najava da će se odluke o najvažnijim i najkontroverznijim pitanjima, poput priče o temeljnom ugovoru sa SPC, na Vladi donositi neuobičajenom dvotrećinskom većinom. Analiza Petra Komnenića za novi Nedeljnik.

OSIM – Njegova je reprezentacija bila metafora jugoslovenskog sistema – nejasna selekcija, truli tonovi nepotizma, potcenjivanje pa precenjivanje, nelogične pobede i onaj utisak da će sve biti u redu, iako neće. I to neće biti u redu u poslednjem minutu, tragično, čak pomalo i patetično. O poslednjem selektoru Jugoslavije pisao je Uroš Jovičić.

Ostale vesti o kojima će se pričati

Rat u Ukrajini

Borbe za Marijupolj se nastavljaju. Šef ukrajinskog pregovaračkog tima rekao je da su ruske snage ušle na teritoriju železare “Azovstalj”, poslednjeg uporišta ukrajinskih snaga u Marijupolju.

Ruska vojska saopštila je da će otvoriti humanitarne koridore iz železare 5, 6. i 7. maja, kako bi se evakuisali civili.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je za Volstrit džornal da neće pristati na zamrznuti sukob sa Ruskom Federacijom.

“Nećemo ići u zamrznuti konflikt. Postao sam predsednik kada su postojali sporazumi ‘Minsk 1’ i ‘Minsk 2’. Bilo je relevantnih dokumenata koji su prekršeni, što znači da ti dokumenti nisu bili ozbiljni. Ipak, na papiru je bilo dogovora. Bio je to zamrznuti konflikt. Ja sam protiv. Takav dokument sigurno nećemo imati”, naglasio je Zelenski.

Evropska unija predstavila je šesti paket sankcija, koji tek treba da bude usvojen. Deo novih mera je i embargo na uvoz ruske nafte, a izuzeće su već tražile Mađarska, Slovačka, Češka i Bugarska.

Bugarski parlament je odobrio slanje vojnotehničke pomoći Ukrajini, ali ne i oružja i municije.

Vučić: “Dobro sam razumeo Šolcove poruke”

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Berlinu da će Srbija biti čvrsto opredeljena za evropski put i da je dobro razumela poruku Nemačke i svih ostalih po pitanju uvođenja sankcija Rusiji.

Na zajedničkoj konferenciji za medije posle sastanka sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, Vučić je rekao da je su “temeljno i detaljno” razgovarali o odnosu Beograda prema Rusiji u svetlu njene invazije na Ukrajinu.

“Ono u šta nema nikakve sumnje je da je izbor Srbije da bude na evropskom putu. Srbija će biti čvrsto opredeljena za taj put iako ankete pokazuju da u Srbiji to nije najpopularniji put. Bili smo pod sankcijama čitavu deceniju i zato imamo drugačiji sentiment prema sankcijama, ali je Srbija dobro razumela poruku i Nemačke i svih ostalih”, kazao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje zašto se Beograd nije pridružio sankcijama EU protiv Rusije, Vučić je naveo da se Srbija u Ujedinjenim nacijama “izjasnila nedvosmisleno i jasno po pitanju pravne i političke prirode sukoba u Ukrajini”.

“Jedino je izjašnjavanje Srbije bilo ili neočekivano ili delimično očekivano, za razliku od svih ostalih. Mi nismo otvorili poglavlje 31 (u pregovorima sa EU) i imamo obavezu da se postepeno usklađujemo sa odlukama EU. Kancelar Šolc je bio vrlo jasan, na vrlo snažan način je ponovio zahteve Nemačke i to je sve što imam da kažem”, dodao je Vučić.

Sutra ekshumacija tela Muamera Zukorlića, potvrdio njegov sin

Ekshumacija i obdukcija tela bivšeg predsednika Stranke pravde i pomirenja Muamera Zukorlića biće obavljena u petak, 6. maja, najavio je njegov sin Usame Zukorlić.

Usame Zukorlić je na Instagramu napisao da je takvu odluku doneo Viši sud u Novom Pazaru.

“Obavještavam javnost da je Viši sud u Novom Pazaru donio odluku da se izvrši ekshumacija i obdukcija tijela rahmetli akademika muftije Muamera Zukorlića u petak, 6. maja 2022. godine. Viši sud je odobrio međunarodnu ekspertizu sastavljenu od obducenata sudskih medicina iz Beograda (Srbija), Sarajeva (Bosna i Hercegovina) i Hamburga (Njamačka). Proces će nadgledati i Državno tužilaštvo Bosne i Hercegovine”, navodi Zukorlić u objavi.

Real još jednim preokretom do finala Lige šampiona

Tri puta zaredom je izgledalo da su gotovi.

Prvo protiv Pari Sen Žermena, pa je Karim Beznema het-trikom napravio čudo.

Drugi put protiv Čelsija, kada su imali prednost posle prvog duela, ali je izgledalo da se sve raspada u revanšu. Opet su napravili čudo.

Treći put protiv Mančester Sitija, sinoć, u 89. minutu kada su imali dva gola zaostatka. Rodrigo je postigao dva gola za dva minuta i odveo Real u produžetak, a tamo se opet ukazao Karim Benzema.

Treće čudo.

Ili to zapravo nema veze sa čudom, već sa kvalitetom i veličinom.

Real je u finalu, 28. maja protiv Liverpula.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.