Projekat nemačke razvojne saradnje “Dijalog o zapošljavanju mladih, Inicijativa i dualno obrazovanje” – DECIDE donirao je 120 sadnica belog jasena za tri škole koje učestvuju u projektu i time podržao akciju “Posadi svoj hlad”.

Cilj ove akcije koju su prošle godine pokrenule nevladine organizacije “Let’s do it Serbia” i “Zeleni razvojni centar” je da se u 2021. godini podeli 300.000 sadnica belog jasena kako bi što više građana u svojim dvorištima ili na posedima moglo da zasadi „svoje drvo”. Sadnice su donacija društveno odgovornih kompanija, a među onima koji su se odazvali pozivu da učestvuju i daju svoj doprinos u borbi za čistiji vazduh je i GIZ koji je kroz projekte koje realizuje obezbedio 1.620 sadnica za 27 gradova i opština. Građani sadnice dobijaju besplatno preko lokalne samouprave, a jedina obaveza učesnika je da fotografiju sa posađenim jasenom pošalju organizatoru i tako dalje promovišu akciju.

Osim građana, u ozelenjavanje svog okruženja uključile su se i obrazovne ustanove pa su sadnice belog jasena nikle i u dvorištima škola i vrtića širom Srbije. Zahvaljujući donaciji sadnica kroz projekat DECIDE koji realizuju Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i GIZ, dvorišta Tehničke škole “Ivan Sarić” u Subotici, Srednje stručne škole Kragujevac i Tehničke škole Vlasotince bogatija su za ukupno 120 sadnica ove listopadne vrste. Sadnju su u prethodne dve nedelje obavili učenici i nastavnici ovih škola i time se pridružili grupi od oko 130 škola u Srbiji koje su do sada uzele učešće u akciji “Posadi svoj hlad”.

Kao uvod u akciju, za učenike ove tri škole DECIDE projekat je 10. marta organizovao vebinar „Čuvajmo šume da bi šume čuvale nas“. U online formatu zanimljivog i edukativnog karaktera učenici su bili u prilici da prošire svoja znanja u vezi sa zaštitom životne sredine i značajem pošumljavanja za očuvanje biodiverziteta. Vebinar je organizovan u saradnji sa projektom Nemačke razvojne saradnje „Reforma javnih finansija – Agenda 2030” i Beogradskom otvorenom školom. Pored kratkog izlaganja o Agendi 2030 i njenoj praktičnoj primeni vezanoj za sadnju drveća, centralni deo vebinara činili su panel predavanje sa fokusom na ekološke usluge šuma i predavanje o drveću u gradovima – kako i zašto se drveće sadi, kao i koje su funkcije gradskih zelenih površina. Vebinar je pratilo preko 100 učenika, a osim predavanja o važnosti drveća u borbi sa klimatskim promenama, bio je usmeren i ka davanju praktičnih primera, saveta, kao i podsticanja na akciju za očuvanje šuma i sadnju drveća.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.