
U Vašingtonu danas počinje suđenje čiji ishod bi mogao da bude rasparčavanje kompanije Meta Marka Zakerberga, i to zbog akvizicija koje je sproveo još 2012. i 2014. godine.
Američka Komisija za trgovinu (FTC), naime, smatra da je Meta (ranije Fejsbuk) kupovinom Instagrama 2012. godine kao i aplikacije WhatsApp 2014. godine svesno eliminisala konkurenciju, zacementirala monopolski položaj na tržištu društvenih mreža, i tako nanela štetu potrošačima.
Ključni argument FTC je da su te kupovine dovele do „neutralizacije“ konkurenata, a u dokumentaciji koja je deo dokaznog postupka nalazi se i mejl koji je Zakerberg poslao još 2008. godine, u kome navodi da je „bolje kupiti nego se takmičiti (na tržištu)“.
„Instagram ‘bi mogao da nam ozbiljno naškodi’ ako nastavi da raste nezavisno“, upozorio je Zakerberg početkom 2012. godine dok je ubeđivao osnivača te startap kompanije da je proda Fejsbuku, navodi se u tužbi državnih tužilaca koju citira NPR.
NPR, međutim, podseća i da je samo sat vremena kasnije Zakerberg poslao još jedan mejl, ovoga puta eksplicitno navodeći: „nisam hteo da implicira da bismo ih kupili kako bismo sprečili da nam na bilo koji način konkurišu“.
ŠTA KAŽE ODBRANA
Interesantno je da je Meta mnogo bolje prošla pri akviziciji Instagrama nego WhatsApp-a. Za Instagram je 2012. platila „skromnih“ milijardu dolara, da bi dve godine kasnije za WhatsApp izdvojili čak 19 milijardi dolara u gotovini i akcijama. Sa druge strane, treba imati u vidu da se vrednost Meta trenutno procenjuje na oko 1,4 biliona dolara, pa milijarde isplaćene pre deceniju i više ponovo deluju kao „sitniš“.
Danas se Meta brani tvrdeći da su te akvizicije bile zakonite, da su bile odobrene od strane FTC-a u svoje vreme, kao i da nisu stvorile monopol.
„Dokazi na suđenju će pokazati ono što zna svaki sedamnaestogodišnjak na svetu: da Instagram, Fejsbuk i WhatsApp imaju konkurenciju sa kojom se bore na tržištu – a to su TikTok, YouTube, X-u, iMessage i mnogi drugi“, saopštila je Meta uoči početka suđenja.
U izjavi za BBC, portparol Meta je ocenio da „više od 10 godina nakon što je FTC pregledao i odobrio naše akvizicije, postupak komisije u ovom slučaju šalje poruku da nijedna akvizicija nikada nije zaista okončana“.
„POLITIČKI UGAO“ SUĐENJA
Slučaj „FTC protiv Meta“ zahuktao se tokom prvog mandata predsednika Donalda Trampa, ali u suštini tajming početka suđenja izaziva bojazan da je on već „umešao prste“ u ishod – ili da bi mogao tako nešto da učini.
Za početak, Tramp je prvo smenio Linu Kan sa mesta predsednice FTC, i na tu poziciju doveo republikanca Endrua Fergusona, koji se u javnosti doživljava kao „business friendly“ za razliku od njegove prethodnice, da bi prošlog meseca smenio i dvojicu članova FTC iz redova demokrata.
Mark Zakerberg se, takođe, nije ustručavao da lobira, pa je tako uplatio milion dolara za pokrivanje troškova Trampove inauguracije u januaru, kojoj je i prisustvovao zajedno sa „braćom“ iz gigantskih tehnoloških kompanija, poput neizbežnog Ilona Maska, vlasnika Amazona Džefa Bezosa, prvog čoveka Apple Tima Kuka ili izvršnog direktora Gugla Sundara Pičaja.
Uz to, New York Times je 2. aprila (na Trampov „Dan oslobođenja“ i objavljivanje recipročnih carina) objavio da je Zakerberg nekoliko puta razgovarao sa Trampom u Beloj kući kao i na njegovom imanju Mar-a-Lago, u pokušaju da pronađe rešenje i izbegne suđenje, za koje se procenjuje da će potrajati oko dva meseca.
Tramp se, međutim, nije oglašavao o ovom slučaju, dok američki mediji ističu da je predsednik više naklonjen velikim tehnološkim kompanijama dok se potpredsednik Džej-Di Vens navodno zalaže za strožu kontrolu i zaštitu potrošača kada je reč o sprovođenju antimonopolske regulative.