(Beta) – Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, Nenad Čanak izjavio je da klerikalizacija Crne Gore „gura tu zemlju koja je vodila u evropskim integracijama, u položaj srednjovekovne zatucanosti“.

To, rekao je Čanak u intervjuu za crnogorski portal „Vikend novine“, „neće pomoći ni novoj vladi, ni crnogorskom društvu u celini, da se punim kapacitetom suoče s nizom izazova koji su pred svima nama – od medicinskih, političkih, a ne isključujem ni vojne“.

Naveo je da je višedecenijska vlast DPS-a po prirodi stvari morala dovesti do toga da se pojave slučajevi zloupotreba, korupcije i nepotizma, ali da su sve te negativne pojave „marginalije naspram oštrog zaokreta od Evrope prema Rusiji, od sekularne prema teokratskoj državi i od nezavisnosti prema položaju priveska politike srpskog sveta“.

Komentarišući kohabitaciju, Čanak je rekao da je „mirna smena vlasti u Crnoj Gori vrhunac političke karijere Mila Djukanovića“.

„Time je pokazao potpunu iskrenost i privrženost idejama demokratije i smjenjivosti vlasti. I mislim da će on apsolutno biti podrška razvoju Crne Gore i u ekonomskom i u političkom smislu, odnosno da će podržati svaki pozitivan pomak ako ga ova vlada bude napravila. S druge strane, uveren sam da on neće dozvoliti sebi da ćuti pred klerikalizacijom crnogorskog društva i ugrožavanjem crnogorske nezavisnosti“, ocenio je Čanak.

Lider LSV ocenio je da su od transparentnog izbornog procesa u Crnoj Gori, koji za regionalne uslove pokazao „impresivan nivo izgradjenosti demokratske svesti“, postale vidljive pukotine u grupacijama koje su osvojile većinu u Crnoj Gori, što je trebalo i očekivati, s obzirom na duboke političke razlike medju ideologijama stranaka koje su se fokusirale isključivo na uklanjanje DPS-a sa vlasti.

Govoreći o odnosima Srbije i Crne Gore, lider LSV je rekao da će biti potrebno mnogo državničke mudrosti da se izadje s najpovoljnijim mogućim ishodom u vremenima u kojima je „spoljna politika uvek refleksija unutrašnje“.

Čanak medjutim smatra da „srbijanska politička elita, bez obzira u kojoj se stranci ili organizaciji nalazila, većinski ne može da odustane od paternalističkog odnosa prema svima koje oni doživljavaju kao Srbe, a sve s ciljem stvaranja nekog tipa državne zajednice u kojem bi se iz Beograda odlučivalo svuda o svim Srbima. Tu, naravno, mislim na Srbe u političkom, a ne etničkom smislu“, kazao je on.

Govoreći o Crnoj Gori, procenio je da bi „mogla da bude izložena ogromnim pritiscima da postane logistička baza za rusku flotu“ ako medjunarodna kriza s Iranom postane veća i uvuče Rusiju, Tursku, Kinu i NATO.

Komentara

  1. Александар Поповић
    5. decembra 2020. 18:51

    Чанак сваку прилику користи за свирање у антисрпске дипле. Политички маргиналац, који не схвата да га је прегазило време.

  2. Wolfgang
    6. decembra 2020. 12:51

    Samo neka se javio glas razuma. Cuti pa kada kaze to je pamet ne vidjena.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.