Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok oštro je reagovala na najave Rusije da će napasti još neka područja u Ukrajini. „Rusija svaki put koristi drugi argument. Ovaj put kažu da je to zbog vojne podrške. Ali, oni su u prošlosti već napali Kijev i druge delove Ukrajine. Dakle, radi se samo o novoj propagandi ruske strane“, rekla je ministarka u Hanoveru u ekskluzivnom intervjuu za DW.

Nemačka podrška Ukrajini

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov pre toga je rekao ruskim medijima da bi ruska vojna akcija mogla da se proširi i na ciljeve u Zapadnoj Ukrajini. Geografski ciljevi bi mogli još više da se udalje od aktuelnog fronta ako Zapad bude i dalje „upumpavao“ oružje u Ukrajinu, upozorio je Lavrov. On je isključio mogućnost održavanja mirovnih pregovora u bližoj budućnosti.

Nemačka ministarska spoljnih poslova Berbok obećala je Ukrajini dalju nemačku pomoć. „Gledamo različite načine podrške. Ono što možemo da učinimo jeste da pružimo podršku pri ispitivanjima, prilikom deminiranja različitih gradova. Mi podržavamo medicinsku pomoć, mi podržavamo izbeglice. I da, ako ima stvari gde bismo mogli da učinimo više, pa i direktnim finansijskim dodatkom, o kojem trenutno diskutujemo, onda i to proveravamo“, rekla je.

Berbok se trenutno nalazi na desetodnevnom letnjem putovanju kroz Nemačku. Ona namerava da diskutuje s građanima o planiranoj strategiji za nacionalnu bezbednost. U martu je ministarka zvanično počela sa razradom te strategije.

Nova politika prema Kini

U vezi s tim, nemačka vlada hoće i da uspostavi novu politiku prema Kini. Cilj je da se preispita ekonomska zavisnost na nekim područjima, rekla je Berbokova, na primer, kada se radi o električnim vozilima. „Ako sada ispravno polažemo na električne automobile, onda nam naravno trebaju baterije. Mi ovde nemamo proizvodnju baterija koje su nam potrebne za naše električne automobile. Trenutno gradimo jednu, ali zbog materijala koje sadrži baterija imamo zavisnost od 98 odsto, i to je tako sa svim automobilima u Evropi.“

Zbog toga će se Nemačka tešnje dogovarati sa svojim evropskim partnerima i Evropskom komisijom. Komisija je jasno stavila do znanja da je Kina u nekim ekonomskim pitanjima konkurent, a u borbi protiv klimatske krize partner ali i sistemski takmac.

„I pošto je sistemski takmac, moramo jasno staviti do znanja da niko ne može da nas uceni kao što je to na planu zavisnosti bio slučaj sa Rusijom“, kaže ministarka. To je, prema njenim rečima, temelj strategije savezne vlade prema Kini. „Mi sarađujemo tamo gde možemo da sarađujemo, ali imamo evropsku saradnju za nezavisnost u kritičnoj infrastrukturi koja se slaže sa našom politikom“, kaže Berbok.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.