
Srbija se ubrzano udaljava od utvrđivanja odgovornosti za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine i izvođenja pred lice pravde svih onih koji su odgovorni, ocenila je danas Anketna komisija za ispitivanje odgovornosti za urušavanje nadstrešnice povodom godinu i po dana od te nesreće.
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Tanasije Marinković rekao je na konferenciji za novinare u beogradskom prostoru „Miljenko Dereta“ da je ta komisija pre šest meseci iznela ocenu da za urušavanja nadstrešnice odgovornom smatra „organizovanu kriminalnu grupu na čelu sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem“.
„Od tada, Srbija se još više udaljila od utvrđivanja odgovornosti. Ne samo da nema pravde za žrtve, već je na delu i odbrana organizovane kriminalne grupe. U toj odbrani učestvuju i zakonodavna i izvršna vlast, i sudska vlast, i tužilaštvo, i mediji“, kazao je Marinković.
Sporni zakoni i politička odgovornost
Govoreći o tome zašto Anketna komisija smatra da su „političke grane vlasti duboko implicirane u odbrani organizovane kriminalne grupe“, naveo je primer izmene seta pravosudnih zakona, takozvanih „Mrdićevih zakona“, zbog kojih je prestao mandat pojedinim upućenim tužiocima koji su postupali u predmetima vezanim za pad nadstrešnice.
„Ne samo što su se narodni poslanici ogrešili o pravdu i ometali pravdu donošenjem ovog propisa, već je to uradila i Vlada, koja je bila dužna da ukaže na sve štetne posledice ovih propisa (…) Vlada i posebno ministar pravde Nenad Vujić moraju da podnesu ostavku zbog svoje političke odgovornosti za ovakav skandal koji sada dobija i međunarodne razmere“, kazao je Marinković.
Govoreći o tome zašto Anketna komisija smatra da su „političke grane vlasti duboko implicirane u odbrani organizovane kriminalne grupe“, naveo je primer izmene seta pravosudnih zakona, takozvanih „Mrdićevih zakona“, zbog kojih je prestao mandat pojedinim upućenim tužiocima koji su postupali u predmetima vezanim za pad nadstrešnice.
„Ne samo što su se narodni poslanici ogrešili o pravdu i ometali pravdu donošenjem ovog propisa, već je to uradila i Vlada, koja je bila dužna da ukaže na sve štetne posledice ovih propisa (…) Vlada i posebno ministar pravde Nenad Vujić moraju da podnesu ostavku zbog svoje političke odgovornosti za ovakav skandal koji sada dobija i međunarodne razmere“, kazao je Marinković
„Nadstrešnica se dogodila zbog korupcije“
Profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Dušan Dobromirov ocenio je da se nadstrešnica „desila“ 1. novembra 2024. godine u „jednoj klimi koja je omogućila da se zbog korupcije nadstrešnica dogodi“.
„Mi svedočimo da ta klima postaje drastično gora iz dana u dan i da zbog silnih novih projekata koji se izvode, na isti ili gori način, zbog nekažnjivosti, zbog medijske nepokrivenosti, bojim se da nam se ne dogodi neka nova nadstrešnica“, ocenio je Dobromirov.
On se pozvao na ekonomsku teoriju, po kojoj se korupcija deli na dve oblasti – „greasing“, odnosno „podmazivanje“ zupčanika u mehanizmu kako bi neke stvari krenule u korist određenih lica, kao i na „sanding“, odnosno „sipanje peska“ u zupčanike institucija kako ne bi mogle da funkcionišu.
„‘Sanding’ je kod nas izuzetno prisutan u pravosuđu, mediji su zarobljeni, a slično je i u ekonomskim institucijama“, dodao je Dobromirov.
„Represija, manipulacija, opstrukcija“…
Sudija Vrhovnog suda Srbije u penziji Radmila Dragičević Dičić ocenila je da se od pada nadstrešnice čitav sistem udružio da „represijom, manipulacijom, opstrukcijom – stavi taj postupak u zaborav“, a pre svega da stavi u zaborav „korupciju koja stoji iza ove nesreće“.
„Sva opstrukcija i sva manipulacija, koja se ogleda i u zvučnom topu, je u cilju zastrašivanja. Čuvamo naše funkcionere, branimo ih – ne zato što ih volimo, branimo ih da bi ćutali, zakon Omerte. Ćutanje u cilju čuvanja nezakonito stečene imovine i u cilju omogućavanja širenja korupcije“, navela je Dragičević Dičić.
Prema njenim rečima, jedan od glavnih ciljeva svega toga je „da se uzme što više, da se obezbedi ćutanje, da se onemogući rad pravosudnih organa“.
„Ovo sve kako se radi – zloupotreba medija, zloupotreba pravosuđa, zloupotreba policije, institucija… to je sve u cilju represije, u cilju gušenja snage i volje naroda, a u isto vreme, pokazije i kako deluje organizovana kriminalna grupa“, navela je Dragičević Dičić.
Pad interesovanja medija za 80 odsto
Direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović naveo je da je ta organizacija napravila monitoring dnevnika televizija sa nacionalnom frekcencijom i na kablu, koje je pokazalo da je izveštavanje medija o padu nadstrešnice od 1. novembra 2025. godine do danas, opalo za oko 80 odsto
O nadstrešnici, kako je naveo, najviše su izveštavali Insajder, Nova i N1, pre svega kritički i tragajući za odgovorima, dok je televizija Informer bila „jedna vrsta medijskog bodigarda – braneći pre svega odgovorne ministre“.
„Kada je u pitanju ministar Goran Vesić, isto imamo da su se Insajder i Nova bavili njegovom odgovornošću u najvećoj meri, dok je Informer bio taj koji ga je branio. I u slučaju ministra Tomislava Momirovića, on je imao medijsku zaštitu i odbranu od Informera“, naveo je Gavrilović.
Posebno je ukazao na primer Radio-televizije Srbije (RTS), navodeći da je ona bila među medijima koji su se „sklonili“ kada je u pitanju bilo izveštavanje o padu nadstrešnice, kao i da za njih „nije bilo interesantno“ ono što je radila Anketna komisija.





Dipl.Prava Beogradskog University
Dugo već traju iskazi vrlo uglednih intelektualaca u Srbiji oko Uništenja Srbije kao države. Nižu se brojnih provereni podaci o licima, njihovom..položaju u Državi...oko svih novčanih trans sankcija u Bankarskom zarobljenom sistemu No...tišina vlada.!Nema odluke..nema organizovane akcije...da se ponoru kaže DOSTA! .Pitam se zar toliko pametnih ..iskusnih intelektuala ca...a tišina ne prestaje. DOKLE!!!!!