Projekat „AKT – Zajedno za aktivno građansko društvo“ je četvorogodišnji projekat koji podržava švajcarska vlada, a sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative iz Beograda. Započet u septembru 2019. godine, AKT svoju prvu fazu privodi kraju u septembru ove godine, i priprema se za narednu četvorogodišnju fazu. Cilj projekta je stvaranje i osnaživanje aktivnog građanskog društva u kome građani više učestvuju u procesu donošenja odluka, naročito na lokalnom nivou. Do sada je kroz prvu fazu projekta finansijski podržano blizu 200 organizacija iz 60 gradova širom Srbije, a direktnu korist od podržanih projekata i inicijativa imalo je više od 100.000 građana. Ukupan iznos koji je dodeljen organizacijama u okviru 13 javnih poziva je 250 miliona dinara. Ostvarene su značajne promene u lokalnim zajednicama kao što je izmena propisa o zastupljenosti žena u mesnim zajednicama, uvođenje zelene stolice… Na nacionalnom nivou žene 45+ prepoznate su u Strategiji rodne ravnopravnosti, a u Strategiji za mlade predviđeno je razvijanje omladinskog odgovornog budžetiranja.

Projekat je između ostalog podržao formiranje partnerstava između organizacija građanskog društva i lokalnih samouprava u Boru, Sremskoj Mitrovici, Novom Pazaru, Užicu, Aleksincu, Nišu, Prijepolju, Kragujevcu, Kraljevu, Ivanjici, Ćićevcu, Knjaževcu, Adi, Čajetini i na Starom gradu u Beogradu. Baveći se različitim temama poput ekologije, ljudskih prava, socijalnih pitanja, mentalnog zdravlja, organizacije su često bile podrška najugroženijim kategorijama stanovništva, dok je njima u svakom trenutku bila dostupna mentorska podrška u okviru AKT-a, kao i kontinuirane edukacije u cilju jačanja njihovih kapaciteta.

Snežana Mišić Mihajlović, međunarodna tim liderka AKT projekta, ističe da u čestim terenskim posetama imamo priliku da vidimo te male, ali opet velike promene koje su posvećeni pojedinci i organizacije uspeli da ostvare, a što je još važnije, motivišu i uključe svoje sugrađane. „Na taj način smo formirali jednu veliku AKT porodicu, u okviru koje smo uspeli da umrežimo organizacije iz različitih gradova, a neretko iz različitih okruga, koje su sarađivale i razmenjivale primere dobre prakse koje bi primenjivali kasnije u svojim zajednicama.“

Snežana Mišić Mihajlović

Ričard Koli, šef razvojne saradnje Ambasade Švajcarske, u svom obraćanju uvek ističe da u saradnji sa lokalnim vlastima, organizacije treba da grade aktivno društvo za dobrobit svih ljudi, a da je Švajcarska na tom putu pouzdan partner na kojeg mogu da računaju. On ističe da je konstruktivna i smislena saradnja građanskog društva i lokalnih samouprava preduslov za funkcionalnu demokratiju i inkluzivan razvoj. Ta saradnja je duboko ukorenjena u švajcarskoj političkoj kulturi, a nadamo se da će se kroz ovakve i slične inicijative, s vremenom i u Srbiji uspostaviti ovakva praksa.

U periodu od 1. do 2. juna 2023. godine u hotelu Tamiš u Pančevu, održavaju se drugi po redu AKT dani 2023 #AKTivacija koji su jedinstvena prilika za upoznavanje, razmenu iskustava i umrežavanje organizacija širom Srbije, koje su direktno ili indirektno podržane u okviru AKT projekta. Fokus konferencije ove godine je na aktivaciji građana da deluju zajedno. Okupili smo značajan deo organizacija građanskog društva koje će kroz dvodnevnu konferenciju saznati više o regionalnim trendovima kada je u pitanju učešće građana, imaće priliku da se upoznaju sa novim istraživanjima i trendovima u Srbiji, imaće mogućnost da unaprede komunikaciju sa građanima, kao i da razmene iskustva na tematskim radionicama. Pored radnog dela konferencije, na programu je i predstava „Propuštena šansa“ nastala u sklopu kampanje „Da se život i zakon slože: unapređenje sistema podrške mladima bez roditeljskog staranja u procesu osamostaljivanja“, koju su u okviru AKT-a sprovela udruženja Cepora, Grig i Moj krug kroz mrežu Krug podrške.

Aktuelni AKT-ov poziv tematska saradnja #Pokrenise podržava organizacije koje su se umrežile oko određenih tematskih oblasti. Neke od njih podržavaju značajna pitanja koja se tiču ženskih prava, kao što su „Žuko – Žensko udruženje Kolubarskog okruga“, „Evo ruka“ i „Laris“. Žuko uspešno sprovodi kampanju „Koliki je moj deo“, koja se bavi pravom nasleđivanja ženskih članova porodice. Naime, udruženja žena su formirala Koaliciju za ravnopravno nasleđivanje i pokrenula nacionalno istraživanje o preprekama sa kojima se suočavaju žene u procesu raspodele nasledstva. „Evo ruka“ sprovodi kampanju „Stamena nije od kamena“ koja se odnosi na podršku majkama koje imaju decu sa retkim bolestima, dok „Laris“ iz Čačka sprovodi projekat koji se odnosi na poboljšanje položaja žena na selu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.