Hrvatski predsednik Zoran Milanović rekao je, komentarišući kritike srpskih zvaničnika na odlazak Borisa Miloševića u Knin, da nije pratio komentare iz Srbije, prenosi N1 Zagreb.

„Žao mi je ako su to rekli, nisam pratio šta su govorili. To je naša stvar u Hrvatskoj. Ako im nije po volji, žao mi je, mislim da smo dali sve od sebe i više od toga“, rekao je Milanović.

„Ovo je naša zemlja i biće onakva kako se mi dogovorimo. A dogovaramo se dosta dobro. Vlada vodi unutrašnju i spoljnu politiku, Vlada je važnija, predsednik je tu da pomogne“, rekao je Milanović.

Na pitanje o odnosu sa premijerom, rekao je da im je „odnos korektan“.

„Mi smo bili različite političke opcije, pitanje je koliko različite, a s Vladom imam područja u kojima moramo sarađivati. Biće to ok, ja se nadam“, rekao je on.

Oglasio se i hrvatski premijer Andrej Plenković koji je rekao da je „dobro i normalno“ što je potpredsednik Vlade iz redova SDS S Boris Milošević prisustvovao obeležavanju policijsko-vojne akcije Oluja i najavio da bi on sam u septembru išao u Varivode gde je posle Oluje ubijeno 16 srpskih civila, prenosi Tanjug.

“Poslate poruke su primerene početku nove faze, pre svega odnosa hrvatskog naroda i srpske manjine u Hrvatskoj. Šaljemo signal o uključivom društvu koje zna što je to pomirenje. Na tom tragu dobro je da Pupovac kao čelnik SDSS-a ode u Škabrnju. Sve su to gestovi i iskazivanje pijeteta prema žrtvama koje to nedvosmisleno zaslužuju”, rekao je Plenković. Dodao je da sve što rade, rade radi hrvatskog društva i da će insistirati na dijalogu sa Srbijom, prvenstveno što se tiče zaštite prava Hrvata kao manjine u Srbiji i da budu adekvatno zastupljeni na nivoima izvršne vlasti, u skladu sa bilateralnim sporazumom. “Odabrali smo parlamentarnu većinu s ljudima s kojima smo već sarađivali, koja će biti homogena, podržavati Vladu, a to podrazumeva i nakon 25 godina od kraja rata nove korake i gestove koje pokazuju Hrvatsku kao samosvesnu državu koja je rešila sve strateške ciljeve i svojim političkim potezima može biti primer ostalima”, rekao je on u Sinju.

https://www.nstore.rs/product/nedeljnik-pretplata-na-elektronsko-izdanje-za-inostranstvo/

Komentara

  1. Skandinavija
    9. avgusta 2020. 21:57

    “Ovo je naša zemlja i biće onakva kako se mi dogovorimo. A dogovaramo se dosta dobro. Vlada vodi unutrašnju i spoljnu politiku, Vlada je važnija, predsednik je tu da pomogne”, rekao je Milanović. - Tacno, ali to je i zemlja vise od 2 miliona Srba koji su mahom poubijani u poslednjih 120 godina i pokrsteni. Proterali ste deo autohtonog naroda Hrvatske da bi rekli kako ste oslobodili drzavu (od koga ste je oslobadjali, od dela svog naroda), danas kazete da ste drzavu oslobodili da bi Srbi imali gde da se vrate. Koliko covek mora biti ogranicen da izjavi takvo nesto? Na zalost to izjavljuju politicari drzave clanice evropske unije. Niko ne osporava pravo na drzavu hrvatima ali je problem sto hrvati osporavaju isto pravo delu svog naroda zato sto taj narod pripada srpskoj naciji i pravoslavnoj veri. Sav problem je u negiranju prava autohtonim Srbima na jednakost unutar drzave Hrvatske sa hrvatskim narodom, napravili ste drzavu pustih sela polupraznih gradova i rusevina korova, vukova i poskoka, pa u zdravlje!

  2. Bobby
    10. avgusta 2020. 08:57

    Није им по вољи, не зато што "брину" за права Срба у Хрватској, већ зато што један од извора подизања тензија у унутарполитичке сврхе полако нестаје. Само будали није било јасно, после Јасеновца, шта ће се догодити '91. са Србима у Хрватској. Србија је тада имала све "полуге" у рукама да ту катастрофу спречи. Показало се да је тај покушај само део комбинаторике опстанка на власти локалног комунисте, без икаквих додира са националном одговорношћу. Цена избора комунисте за вођство у решавању националног питања је плаћена изгоном и жртвама оних који су у то вођство поверовали. Данас је та прича завршена, осим у главама овдашњих локал-патриота и квази политичара, који би да наставе истим путем, али само у њиховим паролама и галами. Прихватање такве политике од стране Срба у Хрватској је данас потпуно контрапродуктивно и не води ничему, о чему су се осведочили и стога решили да крену својим путем. Није сувише напоменути и да за тај свој пут они сносе потпуну одговорност. Да, у Хрватској се кличе фашизму, али се не кличе само у Хрватској. Фашизму се у ЕУ кличе од Балтика до Јадрана, уз благонаклон поглед из Немачке . А та и таква ЕУ је циљ којме Србија тежи ! Према томе, свако на свој начин, мора наћи место у том окружењу, те стога, или га се решите, што сте показали да нисте способни, или пустите оне који су преостали да га сами нађу.

  3. GALEB BIJELI- ANTE BAN
    10. avgusta 2020. 09:37

    Prenapuhana stvar! Srpska manjina već ima povlastice(3 osigurana mjesta u Saboru) što je vrlo diskutabilno sa političko-pravnog ui moralnog aspekta! Moguće da se odnosi srpskom manjinom sada i poprave, ali- na relaciji Srbija-Hrvatska- NEMA ŠANSE! I- neće je biti sve, dok na vlasti u Beogradu budu preobučeni radikali- inspiratori rata i mržnje iz 90-tih! Osim toga; Srbija se mora ispričati za velikosrpsku agresiju 1991.g., zatražiti oprost, i platiti ratnu štetu! Tek potom moguće je poboljšanje, koje- čisto sumnjam da ćemo doživjeti. A- mi smo potrebniji Srbiji, nego obratno!

    1. Bobby
      10. avgusta 2020. 12:58

      На жалост свих Хрвата који мисле да историја почиње од '91., треба их подсетити да то и није баш тако. С' обзиром на хронологију и почињен геноцид, чини ми се да би Хрватска, много пре но што Србија било шта учини, требала да изврши признање почињеног геноцида. Да у том смислу престане да службено признаје усташки поздрав (у одређеним ситуацијама), да се одрекне величања злочинаца из тог периода, а поготово њихове канонизације. Да за све оне убијене, обавезне на присилан рад исл., да правним наследницима исплати накнаду, као да призна агресију на територију Србије током Другог светског рата и тада нанету штету. Тек потом је могуће разговарати о некаквом побољшању односа, у које и ја чисто сумњам. До тада би се сваком инвеститору из Хрватске морала увести накнада по овом основу, па да видимо ко је коме потребнији ?

  4. Boris
    10. avgusta 2020. 14:21

    @GALEB BIJELI- ANTE BAN Ti i ovaj što se potpisuje sa Skandinavija ste braća rođena. Samo što si ti imao nesreću da se rodiš kao Hrvat, a on kao Srbin.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.