
Član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Pavle Petrović ocenio je da su bilo kakvi gubici, koji se dosad nisu desili, a možda se dese, zbog protesta studenata i građana u Srbiji ukoliko to potraje sledećih tri ili četirti meseca, zanemarljivi prema dobicima koji bi mogli da se dogode, kao njihov rezultat.
„Politička nestabilnost može da dovede do usporavanja privrede. Ali je važnije što manjak demokratije ne može da reguliše različite društvene interese kroz institucije. Ako hoćete da sprečite nestabilnost i zaustavite smanjenje privredne aktivnosti, morate da rešite uzrok problema“, rekao je Petrović za Forbs Srbija.
Petrović, koji je ranije bio na čelu Fiskalnog saveta, podsetio je da su međunarodne ocene o stanju sloboda u Srbiji od 2015. snažno pale.
„S jedne strane slobode padaju i demokratija se urušava, a u zemlji se intenziviraju protesti. Društvo ne može kroz institucije da razreši suprotstavljene interese. Ako ne može kroz institucije, onda se to preliva na proteste. I oni, logično, mogu da utiču na smanjenje privrednog rasta, ali to se kod nas još ne vidi. Moguće je da će se videti kasnije. Ukoliko želimo da se ne nastavlja nestabilnost, moramo stvari da rešavamo u korenu“, ocenio je Petrović.
SNAŽNIJE INSTITUCIJE ZA JAČI PRIVREDNI RAST
Dodao je da moraju da se povećaju demokratske slobode kako bi se konflikti rešavali u institucijama, a ne na ulici.
„Ukoliko umesto statusa kvo, ovi protesti dovedu do toga da se osnaže institucije i počnu da rade svoj posao, kao i da se smanji korupcija, to će nedvosmileno pozitivno uticati na srednjoročni privredni rast“, rekao je Petrović.
Uz podsećanje Forbsa da su cenu neefikasne uprave izračunali i Daron Adžemoglu, Simon Džonson i Džejms Robinson dobitnici, Nobelove nagrade za ekonomiju za 2024. godinu, Petrović je upozorio da loše institucije koštaju prosperiteta.
„Zemlje sa dobrim institucijama su ekonomski prosperitetne, a zemlje sa lošim institucijama zaostaju. Vladajućoj eliti, pokazalo je istraživanje Adžemogla, više se isplati to koliko dobija zahvaljujući slabim institucijama, iako bi ceo kolač bio veći da su institucije jake. U toj situaciji bi, međutim, i pristup tom kolaču bio ravnopravniji, pa bi elita mogla da završi sa manjim delom. Zato je snažan interes elite, nalaz je Adžemogla, da zadrži status. Ovo što se sada dešava je jako blisko tom opisu“, objasnio je Petrović u izjavi za Forbes Srbija.