„Želimo da se Crna Gora pomiri, cilj je da idemo dalje“, izjavio je danas premijer Crne Gore Dritan Abazović i naglasio da je razmatranje Nacrta Temeljnog ugovora između države i Srpske pravoslavne crkve potpuno redovna aktivnost za vladu, „bez obzira na medijsku pomamu“.

„Ovo nije top prioritet za građane Crne Gore. Najviše ih interesuje životni standard, da se na najbolji mogućiu način izvede turistička sezona i žele političku stabilnost“, rekao je Abazović na sednici vlade.

On je dodao da neće niko manastire iz Crne Gore odneti u Čačak ili Leskovac i dodao da nijedno kulturno dobro ne može da se otuđi, proda, ne može da se izmesti, izuzev u skladu s važećim zakondavstvom zemlje

„Da napomenem još jednom zbog javnosti – ne postoji ugovor iznad zakona i Ustava“, poručio je Abazović, prenosi Danas.

„Čuo sam da se ovo odnosi na prenošenje ovlašćenja države na crkvu. To veze nema, već se odnosi na kanonsko pravo i ustav crkve, između ostalog, da ljudima mogu da izdaju onima koji su se krstili. Ako je to nešto što je problematično, mislim da su takvi komentari zlonamerni“, rekao je Abazović.

Abazović je dodao da je bilo priče o ulasku uniformisanih policajaca u crkve, ukazujući da policija u uniformi ne ulazi u crkve, džamije, sinagoge, hotele sa pet zvezdica, u parlament, osim kada su ugroženi bezbednost i zdravlje ljudi.

Ministar pravde Marko Kovač rekao je da je Radni tim preipremio radni dokument kojim je redigovan nacrt ugovora iz 2021. godine.

Pojedine odredbe smo uskladili sa Ustavom i zakonom. Stvari koje se tiču verske nastave, prava na informisanje smo izmenili i smatramo da je ovakva verzija teksta u skladu sa Ustavom i zakonom i u saglasju sa ostalim tekstovima, ugovorima koji su potpisani sa Katoličkom crkvom, Islamskom zajednicom i Jevrejskom zajednicom, objasnio je Kovač.

On je predočio da je više od 95 odsto odredbi identično ili slično sa odredbama iz tih ugovora.

Ničim nije doveden u opasnost pravni poredak Crne Gore. Ovo je ugovor unutrašnjeg prava, rekao je Kovač.

Sva prašina koja se digla je nepotrebna, ovo je tehnička stvar i koja će, nadam se , biti nastavljena sa uspostavljanjem odnosa sa novim verskim zajednicama koje će se možda formirati, dodao je Kovač.

On je ocenio da je pitanje ekstrateritorijalnosti koje se poteglo „potpuno van konteksta“.

Supremaciju jedino može imati ugovor međunarodno-pravnog karaktera, rekao je Kovač.

„Čuo sam da se ovo odnosi na prenošenje ovlašćenja države na crkvu. To veze nema, već se odnosi na kanonsko pravo i ustav crkve, između ostalog, da ljudima mogu da izdaju onima koji su se krstili. Ako je to nešto što je problematično, mislim da su takvi komentari zlonamerni“, rekao je Abazović.

On je kazao i da je sporno bilo i pitanje izgradnje hramova.

Ovo se odnosi samo na ono što gradi Crkva kao jedna od strana potpisnica. Ovo se odnosi na odnose države i ove verske zajednice. Ostale mogu urediti odnose sa državom na potpuno identičan način“, rekao je crnogorski premijer.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.