Kolumbijci su glasali za promene. Glasači u Kolumbiji, koji nikada ranije nisu birali lidera levice, velikom većinom su glasali za bivšeg levičarskog pobunjenika Gustava Petra.

Petro, međutim, jeste obezbedio prednost od 12 odsto u odnosu na svog najbližeg rivala, ali nije dobio 50 odsto potrebnih za apsolutnu pobedu u prvom krugu izbora.

Njemu se u drugom krugu pridružuje biznismen Rudolfo Ernandez (77), čija se kampanja svodi na upotrebu društvenih mreža. Oba kandidata su obećala da će promeniti Kolumbiju i uzdrmati njenu politiku, kojom decenijama dominira mala i moćna elita u Bogoti, piše BBC.

Ali s obzirom da su profili kandidata i predlozi politike različiti, birači će morati da odluče kakvu promenu žele, pre nego što daju svoj glas na drugom krugu izbora, koji je na programu 19. juna.

Rudolfo Ernandez: Kandidat iznenađenja

Kada je kampanja za predsednika počela, milionerski građevinski magnat Rodolfo Ernandez bio je malo poznat javnosti van Bukaramange, grada u kome je bio gradonačelnik od 2016. do 2019. godine. U početku su njegovi video snimci Tiktoku bili zabavni javnosti, ali se upravo zbog tako „šaljive“ kampanje smatralo da ima male šanse protiv svojih poznatijih rivala.

Mesecima su istraživanja javnog mnjenja sugerisala da će u drugi krug Petro, levičarskog kandidata koji je vodio u anketama od početka, i konzervativni kandidat Federiko „Fiko“ Gutijerez.

Štaviše, Gutijerez se kandidovao ispred koaliciju konzervativnih partija i imao je na raspolaganju sve resurse i političko iskustvo tih partija.

Rodolfo Ernandez, s druge strane, stajao je sam, kao nezavisni kandidat.

Ali pošto su Kolumbijci kao i obično razočarani politikom, faktori koji su trebali da ometaju Eernandezovu kampanju, na kraju su pomogli.

Kao nezavisni kandidat, on se nije takmičio na partijskim predizborima, što znači da je bio manje medijski izložen od ostalih kandidata. Takođe nije održavao tradicionalne skupove i izbegavao je TV debate, a večinski je komunicirao sa svojim pratiocima putem kratkih poruka na Tiktoku. Njegovi pratioci su ubrzo narasli na više od pola miliona, dok su njegovi video snimci imali više od četiri miliona lajkova. Takođe je osvojio simpatije mnogih Kolumbijaca kada su ga u jednom od nekoliko TV nastupa pitali o njegovoj ćerki.

Julijana Ernandez je imala 23 godine kada ju je 2004. kidnapovala Nacionalna oslobodilačka armija (ELN), manja od dve glavne kolumbijske levičarske pobunjeničke frakcije. Rodolfo kaže da je ELN tražila otkup od 2 miliona dolara, ali da je on odbio da plati, tvrdeći da bi time ostatak njegove porodice izložio veće, riziku od otmice. Za Julijanu, studentkinju prava, više se nije čulo i pretpostavlja se da je mrtva. Uprkos kidnapovanju svoje ćerke, Ernandez je rekao da bi, ako postane predsednik, bio voljan da uključi ELN u mirovni sporazum koji je kolumbijska vlada 2016. potpisala sa većom od dve kolumbijske pobunjeničke grupe, Revolucionarnim oružanim snagama Kolumbije (FARC) u 2016.

Kako bi do takvog sporazuma došlo nakon što su prethodni pokušaji pregovora sa ELN propali, nije jasno. Eernandez je takođe rekao da podržava mirovni sporazum postignut sa FARC-om, iako je na referendumu 2016. godine glasao protiv njihove opcije.

Glavni cilj njegove kampanje bila je njegova antikorupcijska poruka. U nedelju je rekao da je pobedila „nacija poštenja“.

„Danas su klike koje su mislile da mogu da vladaju zauvek izgubile“, rekao je Ernandez.

Međutim, on je dao vrlo malo detalja o tome kako planira da se bori protiv korupcije, a njegovi kritičari su istakli da je i sam optužen za korupciju. Ernandez je oštro negirao bilo kakvu korupciju, čak je i ošamario člana lokalnog veća koji ga je optužio da je umešan u korupcionaški skandal.

Gustavo Petro: Bivši pobunjenik koji je prihvatio politiku

Iako je Gustavo Petro udobno pobedio u prvom krugu, drugi krug bi mogao da se pokaže nezgodnim za kandidata sa levice.

Trećeplasirani kandidat „Fiko“ Gutijerez već je podržao Ernandeza i postoji snažna kampanja desničarskih snaga koje pozivaju glasače „da drže Petra podalje od predsedničke funkcije.

Istraživanja javnog mnjenja ukazuju Petro pobedio Gutijereza ​​u drugom krugu, jer se „Fiko“ posmatran kao „kandidat kontinuitete“, u vremenima kada mnogi Kolumbijci traže radikalne promene. Međutim, pobediti drugog kandidata koji sebe predstavlja kao protivnika establišmenta verovatno će se pokazati mnogo težim izazovom. Dodajte u kalkulaciju i činjenicu da su predlozi Ernandeza toliko nejasni da im je teško suprotstaviti se.

Govoreći nakon svoje pobede u prvom krugu, Petro je zvučao defanzivno.

„Protiv korupcije se ne bori Tiktok sloganima, čak i ako tako misle neki veoma ugledni ljudi“, rekao je jasno aludirajući na svog narednog rivala u trci za predsdenika.

„Nismo ovde da vas uhvatimo u zamku retorikom, već da vas suočimo sa činjenicama i jasno kažemo kolumbijskom društvu gde se nalazimo“, rekao je takođe Petro..

Jedan od faktora koji će verovatno ići u njegovu korist je i njegova potpredsednica Fransija Markes.

Afrokolumbijska aktivistkinja za zaštitu životne sredine i aktivistkinja za zaštitu ljudskih prava pokazala se moćnom saveznicom koja je u velikoj meri privukla žene, ruralne i marginalizovane glasače koji se inače ne bi glasali za Petra.

I Ernandez je takođe za potpredsednicuizabrao Afrokolumbijku, Marelen Kastiljo, ali je ona zavredila drastično manju pažnju javnosti.

Označena kao „nepoznati kandidat“, Kastiljo se vrlo retko pojavljivala u javnosti. S druge strane, Markesova je inspiriacija za mnoge Kolumbijce jer je počela kao čistačica, a trenutno je kandidatkinja za potpredsednicu.

Ali ostaje mnogo onih kojima je prošlost Gustava Petra kao pripadnika gerile „M-19“ preteška za svariti, iako je pobunjenička grupa raspuštena pre nekoliko decenija, a i sam Petro je imao dugu karijeru demokratskog političara.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.