
Francuskinja i američki državljanin evakuisani sa kruzera koji je u centru smrtonosne epidemije hantavirusa bili su pozitivni na virus, dok se složena operacija repatrijacije putnika nastavila u ponedeljak, piše Gardijan.
Francuskinja je bila među pet francuskih putnika koji su se iskrcali sa broda na Tenerifima u nedelju, nakon čega su avionom prebačeni u bolnicu u Parizu.
Francuska ministarka zdravlja Stefani Rist rekla je da je žena u ponedeljak bila u teškom stanju. Rist je navela da se žena u nedelju uveče osećala veoma loše i da su „testovi bili pozitivni“.
„Nažalost, njeni simptomi su se tokom noći pogoršali“, rekla je Rist.
Ona se leči u specijalizovanoj jedinici za infektivne bolesti jedne bolnice u Parizu.
Američki putnik pozitivan na hantavirus prebačen u Nebrasku
Američki putnik koji je u nedelju uveče prebačen u Nebrasku zajedno sa još 16 ljudi takođe je bio pozitivan, ali nije imao simptome.
Američko ministarstvo zdravlja saopštilo je da je jedan američki državljanin evakuisan sa broda bio pozitivan na andski soj hantavirusa, jedini soj hantavirusa koji se prenosi među ljudima, dok je druga osoba imala „blage simptome“.
Osoblje u zaštitnim odelima i sa maskama za disanje počelo je u nedelju da sprovodi putnike sa broda na obalu na Tenerifima, na Kanarskim ostrvima, a operacija je nastavljena i u ponedeljak.
Evakuisano više od 100 ljudi iz 23 zemlje
Više od 100 ljudi iz 23 zemlje biće evakuisano za manje od 48 sati, u operaciji koju su španske vlasti opisale kao „složenu“ i „bez presedana“.
Tri putnika sa broda MV Hondius – holandski bračni par i jedna Nemica – preminuli su, dok su se drugi razboleli od ove retke bolesti, koja se obično prenosi među glodarima.
Ne postoje vakcine niti specifični lekovi za hantavirus, koji je endemski u Argentini, odakle je brod isplovio u aprilu.
Ipak, zdravstveni zvaničnici saopštili su da je rizik po globalno javno zdravlje nizak i umanjili poređenja sa pandemijom kovida.
Praćenje kontakata u više država
Rist je rekla da su identifikovana još 22 kontakta među francuskim državljanima, uključujući osam ljudi koji su putovali letom između Svete Jelene i Johanesburga 25. aprila, kao i još 14 osoba na letu između Johanesburga i Amsterdama.
Holanđanka koja je preminula bila je na letu za Johanesburg, a kasnije se nakratko ukrcala i na let za Amsterdam, ali je uklonjena iz aviona pre poletanja.
Zdravstvene vlasti u nekoliko zemalja pratile su putnike koji su se već iskrcali sa broda, kao i sve koji su eventualno bili u kontaktu sa njima.
Francuski premijer Sebastijen Lekornu održaće danas sastanak sa medicinskim savetnicima i ministrima kako bi pratili razvoj situacije.
„Važno ne širiti osećaj panike“
Portparolka francuske vlade Mod Brežon rekla je za BFMTV da je važno ne širiti osećaj „panike“.
„Pratimo situaciju sa najvećom pažnjom, polazeći od toga da je reč o virusu koji poznajemo, da je određen period izolacije od 42 dana i da cilj ostaje isti: zaštita francuskih građana“, rekla je Brežon.
Španska ministarka zdravlja Monika Garsija rekla je da su u nedelju evakuisane 94 osobe iz 19 različitih zemalja.
Španski zvaničnici naveli su da će evakuacija većine od gotovo 150 putnika i članova posade, među kojima su državljani 23 zemlje, biti nastavljena do završnih repatrijacionih letova za Australiju i Holandiju u ponedeljak popodne.
Brod u ponedeljak isplovljava ka Holandiji
Brod će tokom jutra dopuniti gorivo, a očekuje se da će u ponedeljak uveče isploviti ka Holandiji sa oko 30 članova posade.
Putnici u plavim medicinskim odelima počeli su u nedelju da napuštaju brod pod holandskom zastavom kako bi stigli do male industrijske luke Granadilja na Tenerifima.
Zatim su autobusima španske vojske, u konvoju, prevezeni do aerodroma Tenerife Jug, odakle su krenuli repatrijacioni letovi.
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje karantin od 42 dana i „aktivno praćenje“, uključujući svakodnevnu proveru simptoma poput povišene temperature, rekla je u Ženevi Marija Van Kerkhove, zadužena u UN za pripravnost i prevenciju epidemija i pandemija.



