Sjedinjene Američke Države, Iran i grupa regionalnih posrednika razgovaraju o uslovima za potencijalno 45-dnevno primirje koje bi moglo da dovede do trajnog okončanja rata, prema četiri američka, izraelska i regionalna izvora upoznata sa pregovorima, piše Aksios.
Izvori navode da su šanse za postizanje delimičnog dogovora u narednih 48 sati male. Međutim, ovaj poslednji pokušaj je jedina prilika da se spreči dramatična eskalacija rata koja bi uključila masovne napade na iransku civilnu infrastrukturu i odmazdu protiv energetskih i vodnih objekata u državama Zaliva.
Produžen rok i Trampove pretnje
Rok od 10 dana koji je predsednik Donald Tramp dao Iranu trebalo je da istekne u ponedeljak uveče. Međutim, u nedelju je Tramp produžio rok za 20 sati i na mreži Truth Social objavio novi rok – utorak u 20 časova po istočnom vremenu (sreda u 2 sata ujutru po srednjoevropskom vremenu).
Tramp je u nedelju rekao za Aksios da su SAD „u dubokim pregovorima“ sa Iranom i da sporazum može biti postignut pre isteka roka u utorak.
„Postoji dobra šansa, ali ako ne postignu dogovor, razneću sve tamo“, rekao je.
Tramp je zapretio da će uništiti infrastrukturu ključnu za iransko civilno stanovništvo ako ne uspe da postigne dogovor sa režimom.
Rizik od ratnih zločina i regionalne odmazde
Takvi napadi mogli bi da predstavljaju ratne zločine, a Iran je zapretio odmazdom napadima na infrastrukturu u Izraelu i državama Zaliva.
Dva izvora navode da je operativni plan za masovnu američko-izraelsku bombardersku kampanju protiv iranskih energetskih objekata spreman, ali ističu da je produženje roka imalo za cilj da pruži poslednju šansu za postizanje dogovora.
Četiri izvora upoznata sa diplomatskim naporima navode da se pregovori vode preko pakistanskih, egipatskih i turskih posrednika, kao i putem tekstualnih poruka između Trampovog izaslanika Stiva Vitkofa i iranskog ministra spoljnih poslova Abasa Aragčija.
Jedan američki zvaničnik rekao je da je Trampova administracija poslednjih dana Iranu iznela nekoliko predloga, ali da ih iranski zvaničnici zasad nisu prihvatili.
Dvostepeni plan: prvo primirje, zatim kraj rata
Izvori navode da posrednici razmatraju uslove za dvostepeni sporazum: prva faza bila bi potencijalno 45-dnevno primirje tokom kojeg bi se pregovaralo o trajnom okončanju rata.
Primirje bi moglo da bude produženo ako bude potrebno više vremena za pregovore, rekao je jedan od izvora.
Druga faza podrazumevala bi sporazum o završetku rata.
Ormuski moreuz i nuklearno pitanje kao ključni aduti
Izvori navode da posrednici smatraju da bi potpuno ponovno otvaranje Ormuskog moreuza i rešenje za visoko obogaćeni uranijum Irana – bilo kroz njegovo iznošenje iz zemlje ili razblaživanje – mogli biti ostvareni tek u okviru konačnog sporazuma.
Posrednici rade na merama izgradnje poverenja koje bi Iran mogao da preduzme u vezi sa ponovnim otvaranjem Ormuskog moreuza i svojim zalihama visoko obogaćenog uranijuma.
Ova dva pitanja predstavljaju glavne pregovaračke adute Irana i Iranci neće pristati da ih u potpunosti ustupe za samo 45 dana primirja, navode dva izvora.
Potraga za garancijama i izbegavanje scenarija Gaze i Libana
Posrednici žele da vide da li bi Iran mogao da napravi delimične korake po oba pitanja u prvoj fazi sporazuma.
Istovremeno, rade i na koracima koje bi Trampova administracija mogla da preduzme kako bi Iranu pružila garancije da primirje neće biti privremeno i da rat neće ponovo izbiti.
Iranski zvaničnici su jasno poručili posrednicima da ne žele da se nađu u situaciji poput Gaze ili Libana, gde postoji primirje na papiru, ali SAD i Izrael mogu ponovo da napadnu kad god požele.
Zabrinutost zbog posledica i upozorenje o „poslednjih 48 sati“
Posrednici takođe rade na drugim merama izgradnje poverenja koje bi SAD mogle da preduzmu kako bi odgovorile na neke od zahteva Irana.
Bela kuća nije želela da komentariše.
Izvor sa direktnim saznanjima navodi da su posrednici veoma zabrinuti da bi iranska odmazda za američko-izraelski napad na energetsku infrastrukturu mogla imati razorne posledice po naftne i vodne objekte zemalja Zaliva.
Posrednici su poručili iranskim zvaničnicima da nema više vremena za pregovaračke taktike i naglasili da su narednih 48 sati poslednja prilika da se postigne dogovor i spreči masovno razaranje zemlje.
Iranski zvaničnici, barem javno, i dalje zauzimaju izuzetno tvrd stav i odbijaju bilo kakve ustupke. Mornarica Revolucionarne garde Irana saopštila je u nedelju da se situacija u Ormuskom moreuzu „nikada neće vratiti“ na stanje pre rata, posebno kada je reč o SAD i Izraelu.




