
Nosač aviona USS Džerald R. Ford sada deluje na Bliskom istoku, dok se rat Sjedinjenih Američkih Država sa Iranom približava drugoj nedelji, saopštila je američka mornarica.
Pentagon je u petak objavio fotografije na kojima se vidi kako „Ford“ i razarač USS Bejnbridž u četvrtak prolaze kroz Suecki kanal.
Ovaj prolazak uvodi najnoviji nosač aviona američke mornarice u područje nadležnosti Centralne komande SAD, gde su Huti, koje podržava Iran, tokom poslednje dve i po godine napadali i američke ratne brodove i trgovačke brodove.
Otkako je rat sa Iranom počeo u subotu, Huti su izrazili podršku Iranu, ali nisu saopštili da li planiraju da ponovo pokrenu napade na brodove.
ŠALJU JOŠ JEDAN NOSAČ
U međuvremenu, sledeći nosač aviona za koji se očekuje da će biti raspoređen iz Sjedinjenih Država završio je svoju vežbu obuke u četvrtak, saopštila je mornarica.
„USS Džordž H. V. Buš“, njegova pratnja i vazdušno krilo završili su složenu zajedničku vežbu obuke koju sve udarne grupe nosača aviona moraju da prođu pre nego što budu sertifikovane za nacionalne zadatke.
Zvaničnici nosača u saopštenju naglasili su da je udarna grupa sada spremna za raspoređivanje.
Trenutno su dve udarne grupe nosača aviona raspoređene u regionu Bliskog istoka dok se sukob sa Iranom nastavlja.
Dok se „Ford“ nalazi u Crvenom moru, USS Abraham Linkoln operiše u Arapskom moru, prema najnovijem izveštaju o kretanju flote.
Iran je u dva navrata saopštio da je gađao ovaj nosač aviona raketama i dronovima.
Uoči napada administracije Donalda Trampa na Iran prošle nedelje, Ministarstvo odbrane je sredinom februara poslalo „Ford“ na Bliski istok u okviru produženog raspoređivanja koje bi, prema izveštajima, moglo da traje do maja.
Prema stanju ove nedelje, produženje misije znači da bi raspoređivanje nosača „Ford“ moglo da traje ukupno 11 meseci, rekao je zamenik načelnika pomorskih operacija, admiral Džim Kilbi, zakonodavcima u sredu.





Stojko
I taj ce se brzo vrne kao i linkoln!