Za generaciju Z je doskoro važio stereotip da je nezainteresovana za tradicionalnu politiku, doduše i za šezdesetosmaše (bumeri) do te „prelomne“ godine verovalo se da su nezainteresovani za svet u kome žive.

I protesti u Srbiji su deo globalnog talasa, koji ima neke univerzalne sličnosti, bilo da je reč o propalestinskim protestima i antitrampovskim u Americi, bilo po evropskim zemljama ili na takozvanom Globalnom jugu, gde su sve eksplozivniji.

Probiranjem po svetskim vestima može se naleteti na izveštaje o mladim ljudima koji predvode proteste u Indoneziji, Maroku, Keniji, Šri Lanki, Bangladešu, na Madagaskaru, Filipinima…

Na Madagaskaru protesti su počeli na društvenim mrežama pod nazivom „Gen Z Madagascar“, što je neformalna grupa studenata koji se definišu kao „miroljubivi i građanski orijentisani“.

„Ovaj pokret je bez presedana, pre svega zbog horizontalne, spontane i decentralizovane prirode. Za razliku od ranijih mobilizacija koje su predvodile ili kooptirale političke partije, sindikati ili harizmatične ličnosti, ovaj je nastao iz organskog kolektivnog ogorčenja, uglavnom u digitalnim prostorima, i oblikovao se bez jednog jedinog vođe“, opisala je za zapadne medije Ketakandrijana Rafitoson, profesorka političkih nauka na Katoličkom univerzitetu Madagaskara i zamenica predsednika organizacije Transparensi internešenel.

U Maroku hiljade mladih koji su aktivni na platformi Discord protestuju kao pokret koji kaže da predstavlja generaciju Z.

„Vidimo iste slogane u kojima se traži dostojanstveniji život, bolja raspodela bogatstva i, iznad svega, funkcionalni sistemi obrazovanja i zdravstva. Ovi mladi bi voleli da poštuju pravila meritokratije, ali shvataju da su karte unapred nameštene protiv njih“, rekao je jedan sociolog iz Maroka.

U zemljama Južne Azije karakteristična je pobuna protiv „nepo klinaca“, u Africi se odnosi na rasipništvo, u Maroku se na primer, demonstranti fokusiraju na ogromne sume potrošene na renoviranje nekoliko fudbalskih stadiona za predstojeći Kup afričkih nacija i Svetsko prvenstvo 2030. godine.

To što negde dođe do smene vlasti usled ovih protesta ne mora da ima suštinsku važnost, nominalno i protesti u Srbiji doveli su do pada vlade, ali suštinski se ništa nije promenilo.

„Generacija Z možda još nema formalizovanu političku agendu. Ali već je promenila uslove debate idejom da više nije reč o pukom preživljavanju u nefunkcionalnom sistemu, nego o njegovoj radikalnoj transformaciji“, rekla je Ketakandrijana Rafitoson. „Ovo nije prolazna pobuna, već duboka generacijska promena koja je u toku. Možda danas živimo kroz prelomnu tačku sveta.“

Ono što pokret generacije Z na takozvanom Globalnom jugu čini efikasnijim nego u Evropi i na Zapadu, delom je i zbog demografske slike.

U južnoj i jugoistočnoj Aziji više od jedne trećine stanovništva je mlađe od 25 godina; u Africi taj broj skače na 60%, odnosno oko 750 miliona ljudi, sa prosečnom starošću od 19,7 godina. Generaciju Z u Aziji i Africi ukupno čini 1,5 milijardi ljudi. Na Madagaskaru stariji od 65 godina čine samo 3,4 odsto stanovništva, a generacija Z i milenijalci dve trećine stanovnika.

Poređenja radi, u Srbiji stariji od 65 godina čine 22,6% stanovnika, a mladi od 20 do 29 godina 10,6 odsto.

 

***

 

Horizontalno organizovanje, pacifizam, otklon od stranačke politike i borba za dostojanstvo, za sve to će neko reći da su odlike globalnog Gen Z pokreta, a neko drugi da su samo simptomi iskvarenosti postojećih sistema koji su ponekad toliko slično – od nacionalpopulista na Zapadu do komunista na jugu Azije – urušeni i devastirani.

Globalno gledano, generacija Z je najbrojnija generacija koja hoda planetom, a kasno je došla na raspodelu kolača (preraspodelu kapitala) i druga je generacija koja neće, po sopstvenoj percepciji, živeti bolje nego njihovi roditelji.

Toliko nezadovoljnih se ne može ignorisati.

A sigurno je samo da ih to neće proći sa godinama.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE OD ČETVRTKA, 20. NOVEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.