Predsednik Donald Tramp objavio je kasno sinoć da je pristao na produženje roka za uvođenje carina od 50 odsto za Evropsku uniju do 9. jula.

„Danas sam primio poziv od Ursule fon der Lajen, predsednice Evropske komisije, sa zahtevom za produženje roka od 1. juna za carine od 50 odsto u vezi sa trgovinom i Evropskom unijom“, napisao je Tramp na Truth Social-u a preneo CNBC.

„Pristao sam na produženje – 9. jul 2025. – Bila mi je čast da to učinim“, dodao je.

Trampova objava usledila je nakon što je Fon der Lajen rekla da je imala „dobar razgovor“ sa Trampom, ali da joj je potrebno vreme do 9. jula da „postigne dobar dogovor“.

„EU i SAD dele najznačajnije i najbliže trgovinske odnose na svetu“, napisala je na X-u i dodala da je „Evropa  spremna da brzo i odlučno unapredi razgovore“.

Tramp je uveo stopu od 20 odsto EU kao deo svojih sveobuhvatnih „recipročnih carina“, pre nego što je 9. aprila smanjio stopu na 10 odsto na 90 dana.

Ali Tramp je prošle nedelje predložio „direktnu tarifu od 50 odsto“ za EU ​​počev od 1. juna, rekavši da je blok od 27 zemalja „bio veoma težak za saradnju“.

„Naši razgovori sa njima ne vode nikuda!“, napisao je Tramp u petak na Truth Social.

Kasnije je rekao da ne planira da postigne sporazum sa EU pre 1. juna.

„Upravo sam rekao, vreme je da igramo igru onako kako ja znam“, rekao je tokom potpisivanja izvršne naredbe u Beloj kući.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.