Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije obratio se Međunarodnoj organizaciji rada i Komesaru Saveta Evrope za ljudska prava povodom nepostupanja Ustavnog suda Srbije, kome je danas predao urgenciju, prema inicijativama za ocenu ustavnosti Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, za koji navode da je diskriminatoran.

U dopisma su, kako je naveo taj sindikat u saopštenju, citirane odredbe Posebnog kolektivnog ugovora koje su suprotne Ustavu i zakonima Srbije, kao i i Konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda jer uvode privilegovan položaj za članove određenih sindikata.

NSPRS: Kolektivni ugovor diskriminiše prosvetare na osnovu članstva u sindikatu

„Posebni kolektivni ugovor je ugrozio slobodu sindikalnog organizovanja tako što je podstakao zaposlene da se učlanjuju u sindikate čijim članovima se isplaćuju veće jubilarne nagrade i otpremnine, odnosno da napuštaju članstvo u neprivilegovanim sindikatima“, navodi se u saopštenju.

Prema Ustavu i zakonima Srbije, kako je dodao nezavisni sindikat, nije dozvoljena diskriminacija zaposlenih na osnovu sindikalnog organizovanja, koje je definisano kao slobodno i neobavezujuće, a po propisima, otpremnine i jubilarne nagrade su prava koja se stiču na osnovu radnog odnosa, a ne na osnovu članstva u sindikatu.

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije dodao je da je o tom problemu obavestio i međunarodne nevladine organizacije koje se bave pravima zaposlenih, poput fondacija „Fridrih Ebert“ i „Roza Luksemburg“.

Danas je, nakon performansa članova sindikata – „Ovde stanuje boginja neprAVde“, predata urgencija Ustavnom sudu Srbije kojom se hitno zahteva odlučivanje o Posebnom kolektivnom ugovoru za zaposlene u osnovnim i srednjim školama.

KOKOT: Diskriminisano 60.000 prosvetara, režimski sindikati legalizuju korupciju

Pre ulaska u sud, predsednik Sindikata Dušan Kokot je naveo da je posebnim kolektivnim ugovorom koji su zaključili Vlada Srbije i „ražimski sindikati, takozvani reprezentativni, diskriminisano je više od 60.000 zaposlenih u prosveti“.

„Tim kolektivnim ugovorom su samo za članove režimskih, takozvanih reprezentativnih sindikata, predviđeni višestruko veći iznosi otpremnina i jubilarnih nagrada nego ostalim radnicima. Puno je zaposlenih u školama koji rade za minimalac i kojima je svaki dinar pitanje egzistencije. Oni se ovakvim kolektivnim ugovorom uteruju u sindikate čiji članovi inače ne bi bili. To nije samo diskriminacija, to je i trgovina uticajem, to je i legalizacija korupcije“, kazao je Kokot.

Kokot je najavio i da će se sindikat obratiti i Evropskom sudu za ljudska prava ukoliko Ustavni sud Srbije ne bude u najkraćem roku reagovao na urgenciju.

Članovi Glavnog odbora sindikata su ispred zgrade Ustavnog suda postavili transparent na kojoj je fotomontaža glave predsednika Srbije i tela boginje pravde Justicije, s naslovom „Ovde stanuje boginja neprAVde“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.