Beograd Film Festival koji će se održati od 30. januara do 6. februara u bioskopima mts Dvorana, Dvorana Kulturnog centra Beograda, Dom kulture „Studentski grad“ i Cine Grand BIG Rakovica predstavlja vrhunska svetska filmska ostvarenja, spajajući debitante i afirmisane autore, art-house poetiku i žanrovske filmove.
Festival donosi duh najvećih evropskih i svetskih festivala, otvarajući prostor za susret filmskih profesionalaca i publike kroz ekskluzivne premijere, razgovore sa autorima i tribinski program.
Ovogodišnji festival otvara „Otac majka sestra brat“ Džima Džarmuša, dobitnik Zlatnog lava na Filmskom festivalu u Veneciji 2025. Projekcija otvaranja je rasprodata.
U programu su i dela renomiranih autora kao što su: Park Čan-vuk, Fransoa Ozon, Tarik Saleh, Mišel Franko, Kler Deni, Naomi Kavaze, Fatih Akin, Pablo Traper, kao i rediteljski klasici braće Darden, Agnješke Holand i mnogih drugi. Uz njih, festival predstavlja i novi talas autora u usponu: Kristen Stjuart sa debitantskim dugometražnim filmom, Haris Dikinson, Eva Viktor, Meri Bronstin, Maks Voker-Silverman i drugi mladi filmski glasovi.
Među najzvučnijim naslovima su i: „Couture“ sa Anđelinom Džoli i Lujem Garelom, „Snovi“ sa Džesikom Čestejn, „Kasna slava“ sa Viljemom Defoom, „Krik stražara“ sa Metom Dilonom, „Pernato stvorenje“ sa Benediktom Kamberbačom i „Privatan život“ sa Džodi Foster. Na BFF-u nas očekuje i film „Je l’ ovo čudo radi?“ u režiji Bredlija Kupera.
Francuski film „Krik stražara“ u režiji Kler Deni vodi nas u Zapadnu Afriku, u svet gradilišta pod opsadom, gde duh iz prošlosti menja živote Hornove porodice i mladog inženjera Kala, dok se pred njihovim očima odvija noćna drama puna napetosti i neizvesnosti.
Film „Snovi“ Mišela Franka donosi priču o ljubavi između bogate američke naslednice i meksičkog baletana, isprepletenu kroz različitost njihovih života i kultura, u kojoj su emocije i odluke svakodnevno iskušavanje identiteta i pripadnosti.
„Kasna slava“ u režiji Kenta Džonsa prati zaboravljena dela legendarnog njujorškog pesnika Eda Saksbergera, koja osvajaju grupu mladih kreativaca i ponovo rasplamsavaju umetničku strast, dok prisustvo ekscentrične glumice razotkriva tajne prošlosti.
„Je l’ ovo čudo radi?“ Bredlija Kupera istražuje izazove braka u srednjim godinama, roditeljstva i lične promene, dok se protagonist Aleks upušta u stand-up scenu i zajedno sa svojom suprugom Tes pronalazi novi oblik ljubavi i zajedništva.
Ostvarenje „Couture“ Alis Vinokur prati američku rediteljku Maksin u Parizu, u svetu mode i života koji se pretvara u bitku za opstanak i samospoznaju.
„Privatan život“ Rebeke Zlotovski prati poznatu psihoterapeutkinju Lilijan Štajner, koja pokreće privatnu istragu o smrti jednog od svojih pacijenata, uverena da je reč o ubistvu, dok Džodi Foster unosi dubinu i napetost u ovaj francusko-engleski triler.
„Pernato stvorenje“ Dilana Saderna donosi neobičnu priču o ožalošćenom ocu koji pokušava da odgaja sinove dok se istovremeno suočava sa nepredvidivim, misterioznim gostom u kući, u kojoj se tuga i humor prepliću kroz snažnu izvedbu Benedikta Kamberbača.
Celokupan program Beograd Film Festivala dostupan je na sajtu: https://belgradefilmfestival.rs/
Ulaznice za projekcije dostupne su na blagajnama bioskopa, kao i online putem sajta: https://www.mtsdvorana.rs/filmovi/bff





