Od dana kada je na poziciju v.d. direktora u Petoj beogradskoj gimnaziji došla Danka Nešović, u ovoj školskoj ustanovi došlo je do oštre podele. Na jednoj strani nalazi se direktorka, dok su se na drugoj ujedinili u svojoj borbi nastavnici, učenici i roditelji.
Neprodužavanje ugovora o radu profesorima koji su stali uz đake, pri čemu je njih 19 ostalo bez posla, dovelo je situaciju do usijanja. Učenici ove gimnazije 13. oktobra odlučuju da će se sa novonastalim okolnostima suočiti ulaskom u potpunu blokadu. Njihovi zahtevi su bili da Danka Nešović da neopozivu ostavku na mesto direktorke, da novi direktor bude odabran iz redova profesora Pete, da se oformi školski odbor i da se svi suspendovani ili otpušteni profesori vrate na svoja radna mesta.
Kako je učenicima obećano da će konkurs za novog direktora škole biti raspisan kad blokada bude završena, oni su 19. novembra saopštili da se vraćaju nastavu.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je 23. novembra da konkurs jeste raspisan, te da će Nešović biti na mestu v.d. direktora do jauara. Preferenca će biti, kako je naveo, da novi rukovodilac dođe iz samog kolektiva Pete beogradske.
Međutim, dva dana pre te izjave, učenike Pete beogradske sačekao je scenario kroz koji od septembra prolaze njihovi vršnjaci iz Jovine gimnazije. Ministarstvo prosvete saopštilo je da će đaci ove škole biti izmešteni. Dalje pohađanje nastave predviđeno je u OŠ „Isidora Sekulić“ i OŠ „Radojka Lakić“.
„DIREKTORKA POKAZUJE DA JOJ NIJE STALO DO KVALITETA NASTAVE“
O novonastaloj situaciji za Nedeljnik govorili su nastavnici Pete beogradske gimnazije.
„Prostor osnovnih škola ne odgovara potrebama uzrasta naših učenika, nemamo laboratorije, kabinete, biblioteku, sale za fizičko, učila i nastavna sredstva koja su nam potrebna i kojima raspolaže naša matična zgrada. Kako nastavnici nisu očekivali blokadu škole od strane učenika, udžbenici i vežbanke ostali su im u kasetama u Petoj gimnaziji“, ukazali su.
Prema njihovim rečima, oni i dalje „iz nepoznatih razloga“ ne mogu da „uđu u školu i uzmu svoja sredstva za rad“. V. d. direktora Danka Nešović, kako su naveli, ne dopušta nikome da uđe.
„Uz to, u školama u kojima gostujemo kreirala je atmosferu nepoverenja koja destimuliše i nastavnike i učenike. Stručni saradnici dobili su zadatak da prebrojavaju i popisuju decu, iako se evidencija odsutnih učenika uredno vodi u esDnevniku. Ovim v. d. direktora pokazuje da ne veruje nastavnicima, da ne poštuje ni njih ni učenike, a i da joj nije stalo ni do kvaliteta nastave, jer njeni “popisivači” prekidaju časove kada njima odgovara kako bi izvršili njenu naredbu i dostavili podatke, kako kaže, Ministarstvu prosvete i policiji! Nije nam jasno zbog čega je policiji potrebno brojno stanje učenika Pete beogradske gimnazije koji pohađaju nastavu. Da li te podatke dostavljaju i druge škole?“, pitali su nastavnici.
„NIJE JASNO ŠTA V.D. DIREKTORKA PODRAZUMEVA POD ‘ODBLOKIRANOIM’ ŠKOLOM“
Poslednja uplata koju su primili zaposleni u ovoj ustanovi, stigla je na njihov račun 6. oktobra. To je bio prvi deo septembarske zarade.
„Odgovor na naše upite vezane za plate i doprinose izostaje, ali verujemo da bi bio isti kao i odgovor koji roditelji dobijaju vezano za učeničke stipendije, potvrde, ispisnice i druge administrativne i pravne zahteve: škola je u blokadi (i kad jeste i kad nije!), prvo da se “odblokira”, onda sve ostalo! Nije nam jasno šta v. d. direktora podrazumeva pod “odblokiranom” školom, s obzirom da znamo da su učenici izašli iz zgrade i da su cele nedelje redovno pohađali nastavu u osnovnim školama“, naglasili su oni.
Oni se pitaju zbog čega „cele nedelje nije preduzeto ništa da se stanje školske zgrade proveri, zašto nisu pozvane inspekcijske službe, obrazovane popisne komisije i otpočeo popis“.
„NEKI RAD SVODE NA GLEDANJE PREZENTACIJA I PREPRIČAVANJE ISKUSTAVA“
Kada je reč o kompetencijama novozaposlenih koji su došli na upražnjena radna mesta, nastavnici ukazuju da „mnogi od njih upisuju u dnevnik nastavne jedinice koje učenicima nisu ni pomenuli“.
„Odeljenjske starešine imaju izvestan uvid u rad novih nastavnika, raspoređenih u odeljenja koja vode. Neki rad svode na zajedničko gledanje prezentacija i prepričavanje svojih iskustava koja nemaju veze s procesom učenja i motivacijom učenika. Znamo da niko od njih nema radno iskustvo u državnim gimnazijama. U diplome i licence za rad novih kolega nemamo uvid. Međutim, znamo da nastavniku matematike, sada već čuvenom “Minus nuli” i još nekima nisu produženi ugovori nakon isteka dvomesečnog angažovanja, no pitamo se da li je to urađeno zbog negativnog publiciteta ili zbog brige za kvalitet nastave. Čini nam se, ipak, da je presudilo ovo prvo“, zaključili su nastavnici.


Хајдук Вељко
Али ћемо имати ЕКСПО. Мало ли је?