
Kampanja „Reci NE dopingu“, koju treću godinu zaredom sprovode Antidoping agencija Republike Srbije (ADAS) i Savez za rekreaciju i fitnes Srbije (SRFS), a uz podršku Ministarstva sporta Republike Srbije, nastavlja da podiže svest javnosti o važnosti borbe protiv dopinga, ovog puta sa posebnim fokusom na edukaciju fitnes trenera širom zemlje.
Zavod za sport i medicinu sporta i direktor ovog vrhunskog sportskog objekta,gospodin Milan Savic, ugostili su brojne trenere, sportiste, rekreativce i sve one kojima je tema zdravlja važna.
Antidoping agencija Republike Srbije u saradnji sa Savezom za rekreaciju i fitnes, a uz podršku Ministarstva sportaRepublike Srbije, sprovela je istraživanje o korišćenju dopinga u rekreativnoj populaciji. U ovom istraživanju učestvovalo je 1500 ispitanika, a rezulati su alarmantno zabrinjavajući – najviše svaki peti rekreativac, a najmanje svaki deseti, koji trenira u teretani, koristi zabranjena doping sredstva.
Edukacija, odnosno stručne i prave informacije o štetnom dejstvu zabranjenih doping supstanci su ključni elementi u borbi za zdravo i odgovorno ponašanje sportista i rekreativaca.
Nakon uspešno sprovedenih aktivnosti u prethodnim godinama, ove godine kampanja ima za cilj da poveća znanje stručnjaka koji rade sa rekreativcima i sportistima o opasnosti upotrebe zabranjenih doping supstanci ali i da objasni da se određeni rezultati mogu postići pravilnom upotrebom suplemanata.
„Kampanja Reci NE dopingu nije samo borba protiv štetnih supstanci – to je borba pre svega za zdravlje sportista i rekreativaca, za fer plej, za prave vrednosti. Naš cilj je da ova poruka stigne do svakog trenera, sportiste i rekreativca. Kroz ovu kampanju mi edukujemo trenere i njih osnažujemo da prepoznaju, spreče i odgovorno reaguju na pojavu dopinga. Posebno je važno da fitnes treneri razumeju šta su zabranjene supstance, koje su posledice njihove upotrebe, ali i kako da pravilno informišu i zaštite svoje klijente. Pravilna i pravovremena antidoping edukacija fitness trenera ima ogroman značaj za prevenciju dopinga u Srbiji“– izjavila je prof. dr Milica Vukašinović Vesić, direktorka Antidoping agencije Republike Srbije.
„Reci NE dopingu kampanja je postala prepoznatljiv simbol borbe za čist sport i velika je čast biti deo ovako važne i neophodne inicijative . Uspeh ove kampanje, koja je od nacionalnog značaja, zasniva se na kontinuitetu i praktičnom radu na terenu. Svaka radionica, svako predavanje i svaki razgovor sa trenerima doprinosi većoj bezbednosti sportista i rekreativaca i razvoju profesionalne svesti unutar fitnes industrije. Treneri nisu samo instruktori – oni su uzor, naročito mladima koji bavljenje sportom usvajaju kao stil života i zato je ulaganje u njihovau edukaciju od ogromnog značaja. Treneri su ključna karika u prepoznavanju problema, i upravo ih kroz ovu edukaciju osnažujemo da prepoznaju i spreče rizična ponašanja“ – izjavio je mr Dragan Tomašević, generalni sekretar Saveza za rekreaciju i fitness.
„Ministarstvo sporta u potpunosti stoji iza kampanje i inicijative za sport i rekreaciju bez dopinga. Borba protiv dopinga nije izazov samo profesionalnog nego i rekreativnog sporta i tiče se svih nas koji se bavimo sportom. Zdrava nacija je prioritet kojim gradimo naprednu i uspešnu zemlju, a kampanja Reci NE dopingu je primer kako institucionalna saradnja može da donese konkretne i dugoročne rezultate u borbi za lepšu i bolju budućnost. Ministarstvo sporta sa ponosom stoji iza ove inicijative jer je borba protiv dopinga pitanje zdravlja nacije, usvajanja pravih vrednosti i poštovanja integriteta svakog pojedinca. Edukacija, posebno u rekreativnom sportu, jedan je od najvažnijih načina da dugoročno izgradimo sport bez dopinga” – izjavio je Dejan Bojović, posebni savetnik u Ministarstvu sporta u Vladi Republike Srbije.
Edukativne radionice, predavanja i distribucija informativnog materijala planirani su tokom cele godine, širom Srbije. Kampanja se realizuje i putem digitalnih kanala, na sportskim utakmicama i događajima, kako bi informacije bile dostupne što širem krugu građana.
Foto: ADAS