Agenti američkog Federalnog istražnog biroa (FBI) pretresli su danas dom novinarke Vašington posta u okviru istrage o osobi koja po ugovoru radi za vladu, a optužena je da je nosila kući tajna vladina dokumenta, javio je vašingtonski list.

FBI je pregledao uređaje novinarke Hane Nejtanson zaplenio njen telefon i sat Garmin iz njenog doma u saveznoj državi Virdžiniji, saopštio je Vašington post.

FBI pretresao dom novinarke na zahtev Pentagona

Novinarka izveštava o transformaciji savezne vlade pod Donaldom Trampom i nedavno je napisala kako je stekla stotine novih izvora, zbog čega su je kolege nazvale „šaptačem savezne vlade“.

Mada nije neobično sprovoditi istragu oko poverljivih dokomenata, pretres kuće nekog novinara predstavlja eskalaciju u naporima vlade da suzbiju curenje informacija, prenosi AP.

Vašington post je nazvao pretragu FBI „veoma neobičnim i agresivnim potezom savezne policije“, a grupe za odbranu slobode medija su osudile taj potez kao ogromnu povredu prava, od strane Trampove administracije.

Državna tužiteljka Pem Bondi rekla je da je pretres sproveden na zahtev Pentagona.

Administracija predsednika Donalda Trampa „neće tolerisati nelegalno curenje poverljivih informacija, koje kada su javljene, predstavljaju ozbiljan rizik za nacionalnu bezbednost naše zemlje i za hrabre muškarce i žene koji služe našoj zemlji“, navela je Bondi u objavi na mreži Iks.

Slučaj administratora iz Merilenda doveo do pretresa kuće novinarke

U sudskom nalogu piše da je pretres vezan za istragu oko administratora sistema u Merilendu koji je prema navodima vlasti nosio kući poverljive izveštaje, preneo je Vašington Post.

Aurelio Perez-Lugones optužen je ranije ovog meseca za nezakonito posedovanje informacija o nacionalnoj odbrani, pokazuju sudski dokumenti.

Perez-Lugones, koji je imao ovlašćenje za pristup tajnim dokumentima, optužen je da je štampao poverljive i osetljive izveštaje na poslu. U pretresu njegovog doma u saveznoj državi Merilend i njegovih kola ovog meseca vlasti su pronašle dokumenta obeležena kao „tajna“, pokazuju sudski spisi.

Vašington post je saopštio danas da prati i razmatra situaciju.

Nove smernice Pem Bondi omogućile pretres kuće novinarke

Američko Ministarstvo pravde je tokom godina razvilo i revidiralo interne smernice o tome kako reaguje na curenje informacija medijima.

U aprilu je ministarka Bondi izdala nove smernice prema kojima tužioci imaju ovlašćenja da izdaju sudske pozive, naloge za pretres u potrazi za vladinim zvaničnicima koji prenose nedozvoljene podatke novinarima.

Time je poništena politika koja je bila na snazi za vreme administracije predsednika Džoa Bajdena kojom su zaštićeni novinari od mogućnosti da im se tajno zaplene telefonski podaci za vreme istraga o curenjima informacija, što je praksa koju su dugo osuđivale medijske kuće i grupe koje se zalažu za slobodu medija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.