Portparolka Evropske komisije Anita Hiper izjavila je povodom informacija da su na teritoriji Srbije ruski operativci obučavali državljane Moldavije za izazivanje „masovnih nereda“ uoči izbora u toj zemlji, da veruje u sposobnost moldavskih institucija da sprovedu nezavisnu istragu, piše FoNet, prenosi N1.
Ona je na konferenciji za novinare, upitana o obuci u Srbiji, rekla da su ih moldavske vlasti informisale da su se te operacije i obuke odvijale na teritoriji Srbije.
Prema podacima Moldavije, do sada su uhapšene 74 osobe koje sarađuju sa policijom, rekla je ona i izrazila veru u sposobnost moldavskih institucija da sprovedu nezavisnu istragu i obezbede pravičan, zakonit proces, bez bilo kakvog spoljnog mešanja.
Povodom izveštaja ruske obaveštajne službe da Evropska unija planira destabilizaciju Srbije, Anita Hiper je kazala da se neće upuštati u takvu propagandu, ocenivši da je reč o širenju dezinformacija.
To je još jedan pokušaj Rusije da širi lažne informacije i neprijateljsku političku retoriku ne samo protiv EU i njenih članica, već i protiv zemalja kandidata, rekla je Anita Hiper.



