Pogranični sukob između Kambodže i Tajlanda ušao je u drugi dan nakon jučerašnje razmene vatre kod drevnog budističkog hrama Prasat Ta Moan Thom.

Za sada nije poznato ko je ispalio prvi hitac koji je doveo do razmene vatre u kojoj je do sad poginulo 16 ljudi, a više destina hiljada raseljeno.

Svaka strana optužuje drugu da je pokrenula prvi napad, dok su obe države međusobno prekinule diplomatske odnose.

Tajland je saopštio da je zatvorio sve granične prelaze sa Kambodžom.

SNIMAK RAZGOVORA BIVŠE PREMIJERKE kao povod

Ovo je eskalacija tenzija koje su počele pre mesec dana kada je u javnost procureo telefonski razgovor premijerke Tajlanda Petongtarn Šinavatra sa Hun Senom, faktičkim liderom Kambodže koga na formalnoj funkciji premijera menja njegov sin.

Šinavatra je ćerka Taksina Šinavatre, bivšeg lidera zemlje, koji sada ima državljanstvo Crne Gore i bratanica Jingluk Šinavatre, bivše premijerke Tajlanda, koja je 2019. godine dobila državljanstvo Srbije.

Njen devetominutni isečak telefonskog razgovora sa Hun Senom izcureo je u javnost 18. juna 2025. godine.

Hun Sen je reagovao tako što je priznao da je snimio razgovor od 15. juna i da je snimak podelio sa oko 80 kambodžanskih zvaničnika.

Kasnije istog dana, Hun Sen je na Fejsbuku objavio ceo sedamnaestominutni razgovor „kako bi se izbeglo bilo kakvo pogrešno tumačenje ili izopačenje“.

Paetongtarn Šinavatra je istog dana priznala da je ona ta koja govori u procurenom snimku.

Snimak je prikazao kako se Paetongtarn obraća Hunu Senu sa „ujka“, dok sebe naziva njegovom „nećakom“.

Pozvala ga je da ignoriše „naše protivnike“, navodeći da je „komandant Druge armijske oblasti“, tajlandski general Bunsin Padklang, „čovek naših protivnika“, koji je „želeo da ispadne pametan“ i „govorio ono što nije bilo korisno za naciju“(Bunsin je izjavio da je Tajland „spreman za borbu“).

Umesto toga, Paetongtarn je istakla: „mi želimo mir kakav je postojao pre sukoba na granici“.

Komentarisala je i to da nije javno reagovala na Hun Senove neprijateljske objave na Fejsbuku u vezi s granicom jer ga „voli i poštuje“.

Takođe je dodala da, ako Hun Sen „bilo šta želi, samo treba da mi kaže, i ja ću to srediti“.

ugrožavanje dostojanstva

Njene izjave javnost u Tajlandu i politički protivnici doživeli su kao slabe, neiskusne i kao ugrožavanje nacionalnog dostojanstva i morala oružanih snaga.

Paetongtarn je izrazila i frustraciju zbog domaćih političkih pritisaka i kritika u vezi s njenim pristupom graničnoj krizi.

Ubrzo nakon toga, nekoliko ministara iz stranke Bhumjaithai, druge po veličini u vladajućoj koaliciji, podnelo je ostavke, što je dovelo do povlačenja te stranke iz koalicione vlade.

Ovaj događaj izazvao je proteste i zahteve za njenu ostavku.

Nakon curenja snimka, Paetongtarn je brzo reagovala, ali nije uspela u potpunosti da obuzda političke posledice.

Na konferenciji za medije 18. juna 2025. potvrdila je autentičnost snimka i branila svoje reči kao deo „neformalnog pristupa u privatnom razgovoru“ i „pregovaračke strategije“ kojom je želela da smiri tenzije sa Hun Senom, koji je, prema navodima, bio ljut zbog izjava jednog višeg tajlandskog oficira.

Paetongtarn je optužila Huna Sena za kršenje diplomatskog poverenja i nagovestila da je curenje snimka bilo orkestrirano kako bi ojačao svoju popularnost kod kuće. Najavila je da će se ubuduće uzdržavati od privatnih razgovora zbog „problema s poverenjem“.

problem sa vojskom

Negirala je da postoji razdor sa tajlandskom vojskom, navodeći da su njene izjave pogrešno protumačene i da je kontaktirala pomenutog komandanta kako bi razjasnila kontekst.

Kao odgovor, stranka Bhumjaithai izdala je saopštenje u kojem je osudila njeno ponašanje kao štetno po ugled zemlje, tvrdeći da je „nacija, narod i vojska izgubila dostojanstvo“.

Povlačenje stranke iz vladajuće koalicije ostavilo je vladu predvođenu strankom Pheu Thai sa vrlo tankom većinom u parlamentu, čime je dovedena u pitanje stabilnost vlasti.

Dana 1. jula 2025, Ustavni sud Tajlanda suspendovao je Paetongtarn s funkcije premijerke kao deo etičke istrage u vezi sa ovim telefonskim razgovorom. U roku od dva dana zamenili su je Surija Džungrungrengkit i Fumtam Večajčaj, koji ju je uključio u svoju prelaznu vladu na mestu ministarke kulture.

Šta se desilo?

Sve je dovelo do niza događaja koji su eskalirali jutros u 7:35 časova po lokalnom vremenu. Prema izveštaju tajlandske vojske, kambodžanski vojnici su lansirali dron za nadzor. 

Zatim su ručnim raketnim lanserima otvorili vatru prema istočnoj strani hrama, na udaljenosti od oko 200 metara od tajlandske vojne baze.  

Zamenica portparola oružanih snaga Tajlanda, Riča Suksuvanon, rekla je novinarima da su vazdušni napadi usledili kao odgovor, uključujući šest borbenih aviona F‑16, koji su napali lokacije preko granice u Kambodži i navodno uništili dva vojna cilja, objavila je Al Jazeera.

Međutim, zvaničnici iz Kambodže negiraju da su njihovi vojnici prvi zapucali i navode da je njihova zemlja reagovala tek nakon što su tajlandske snage izvele napad na Kambodžu.

SUKOB DVE VOJSKE KOD HRAMA NA LISTI UNESCO

Granica dužine 818 kilometara, koju su 1907. godine iscrtali predstavnici Francuske kolonijalne vlasti u Kambodži, predstavlja višedecenijsku tačku sporenja ove dve zemlje. 

Duž cele granice se nalazi veliki broj hramova starih više vekova, a koje prisvajaju i jedna i druga strana. Upravo u blizini jednog ovakvog hrama je sukob i počeo.

Vojske obe države već su se sukobile u blizini hrama Prea Vihir, hramu koji je UNESCO proglasio delom svetske baštine, 2011. godine i tom prilikom je u razmeni vatre poginulo između 15 i 20 osoba, a više hiljada je raseljeno.

Kambodža je 2013. godine iznela slučaj pred Međunarodni sud pravde (ICJ) koji je presudio u njihovu korist i doneo odluku da se teritorija u neposrednoj blizini hrama dodeli Kambodži na upravljanje, piše Al Jazeera.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.