Krajnji rok za izvršenje zadataka iz ovog Zaključka je tri meseca od dana obrazovanja Radne grupe.
Podsetimo, formiranju grupe za izradu Nacrta novog Zakona o visokom obrazovanju prethodi gotovo šest meseci blokada fakulteta svih državnih univerziteta u zemlji, kao i studentskih protesta koji su uzdrmali celu Srbiju, a koji i dalje traju i sve su masovniji.
STRAHOVANJE DA ĆE SE OBISTINITI NAJAVA VUČIĆA
Rad na pisanju novog zakona budi strahovanja da bi sadašnji univerziteti mogli da budu „kažnjeni“ zbog podrške profesora studentima u blokadi.
Predstavnici aktuelnog režima u poslednje vreme ponavljaju da bi, zbog blokada, trebalo da se subvencionišu i afirmišu privatni univerziteti.
Nedavno je predsednik Aleksandar Vučić u aprilu najavio novi zakon „kojim bi se drugačije rasporedile pare fakultetima“.
„Privatni fakulteti su se pokazali kao mnogo postojaniji, mnogo ozbiljniji kao fakulteti i univerziteti koji žele da pruže znanje i obrazovanje ljudima“, rekao je Vučić.
„Time ćemo srušiti monopol državnih fakulteta, nikoga više nikada neće moći da ucenjuju. Ako žele da opstanu moraće da se bore na tržištu na neuporedivo ozbiljniji način, a naša deca će moći da uče“, naveo je on.
Takođe, član Predsedništva Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović izjavio je nedavno da bi država trebalo da pokrene „potpunu privatizaciju većine državnih škola, kako osnovnih tako i srednjih, i da subvencioniše i afirmiše otvaranje što većeg broja privatnih škola“.
Napisao je i da se „ova ideja odnosi i na univerzitete“.
„Mora da se stvori što veća konkurencija, da imamo što više univerziteta, da se fakulteti takmiče u kvalitetu nastavnog programa i da ne bude više sistem – radio ne radio – svira mi radio“, rekao je Đukanović.