
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) osudila je današnje ponašanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića prema novinaru televizije N1 Mladenu Savatoviću, poručujući predsedniku i svim drugim državnim zvaničnicima da treba da budu svesni izgovorenih reči u javnosti i kakve one potencijalne posledice mogu imati.
„Optužbe na račun Mladena Savatovića jednostavno nisu tačne i pokušaj su da se ovaj novinar oblati, diskredituje, a pretnja da će ga prevaspitati je potpuno u duhu nasilja koje se sprovodi prema novinarima, naročito u poslednjih godinu dana. Mladen je često izložen pretnjama, uvredljivim komentarima i uznemirujućim porukama“, navodi se u saopštenju.
ANEM: Dramatičan porast napada na novinare
ANEM je dodao da su četiri slučaja pretnji i napada na Savatovića prijavljena tužilaštvu i policiji samo u ovoj godini, ali bez ikakvih rezultata.
U saopštenju, koje je potpisao predsednik Upravnog odbora te asocijacije Veran Matić, navodi se da se u poslednjih godinu dana beleži „dramatičan porast ugrožavanja bezbednosti medijskih radnika u Srbiji“, što dokazuje rekordan broj evidentiranih pretnji, pritisaka i fizičkih napada na novinarke i novinare – više od 330.
„Ove alarmantne brojke u velikoj meri predstavljaju posledicu upravo targetiranja od strane najviših državnih zvaničnika koja se prenose potom i u provladine tabloide kroz kampanje demonizacije i dehumanizacije, čime se gaze sve etičke, profesionalne i civilizacijske norme. Takvi napadi vrlo brzo se pretvore u opasne pretnje, ali i u fizičke napade na novinarske ekipe, što je nedopustivo“, dodaje se u saopštenju.
Fondacija Slavko Ćuruvija u periodu od četiri meseca registrovala je da su brojni državni zvaničnici najmanje 595 puta u svojim javnim nastupima i putem društvenih mreža napadali novinare i medije, među kojima se ističe upravo i predsednik države, zbog čega je ANEM pozvao sve predstavnike vlasti i druge javne aktere da prestanu sa „zastrašivanjem, vređanjem, etiketiranjem novinarki i novinara i medija sa kojima se ne slažu i koji profesionalno izveštavaju“.
ANEM je apelovao i na predstavnike međunarodne zajednice, u prvom redu institucije Evropske komisije, da reaguju na, prema njihovoj oceni, nedopustivu retoriku predstavnika vlasti.
Vučić napao novinara zbog pitanja o Generalštabu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je ranije danas novinara televizije N1 Mladena Savatovića, nakon što mu je on na konferenciji za novinare postavio pitanja o slučaju „Generalštab“ i optužnom predlogu protiv ministra kulture Nikole Selakovića, da je „lažov“, „nevaspitan“, i zapretio mu da će ga prevaspitati „kad već roditelji nisu“.
„Sve što ste izgovorili, lagali ste, a ja sam ćutao sve vreme, to govori o vaspitanju. Sve ste slagali! Sve ste slagali… Vi vaspitanje nećete dobiti nikada, to se iz kuće nosi, istinoljubivost takođe, pošto ste dokazani lažov i tako će biti uvek“, kazao je tada Vučić, a prenosi ANEM.

