
Najvrednije lekcije ne uče se samo u amfiteatrima, već i na terenu – naročito ukoliko je u pitanju oblast tehničkih nauka, gde su znanje i iskustvo stečeni praksom dragoceni. Studentima tehničkih fakulteta je potrebno da vide kako izgledaju realni proizvodni procesi, savremeni tehnološki izazovi, kao i na koji način se donose odluke koje utiču na bezbednost, efikasnost i održivost poslovanja. Upravo zato kompanija NIS u okviru svog programa „Energija znanja“, u saradnji sa visokoškolskim ustanovama u Srbiji, organizuje posete studenata partnerskih fakulteta, potvrđujući da najbolji stručnjaci nastaju tamo gde se znanje i praksa susreću. Nedavno su studenti različitih godina Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu posetili kompaniju NIS, čime su dobili priliku da „iz prve ruke” upoznaju radne procese i ljude koji stoje iza njih.
Tokom višednevnih poseta, studenti su obišli Naftne servise kompanije, trening centre NIS-a u Zrenjaninu i Elemiru, kao i Naučno-tehnološki centar NIS-a u Novom Sadu (NTC). Tokom ovih poseta upoznali su se sa procesima bušenja i remonta bušotina, alatne službe, laboratorije za isplaku i cementaciju, kao i radionice alata na žici i savitljivog tubinga. Poseban segment posete bio je obilazak automatizovanog bušaćeg postrojenja Tesla HH220.
Značaj takve posete istakao je i vođa smene na bušaćem postrojenju Nebojša Perić, koji je tokom studija i sam učestvovao u sličnim aktivnostima.
„Terenska nastava studentima pruža priliku da steknu iskustva koja nije moguće preneti kroz nastavu u učionici. Neposredan kontakt sa tehnologijom, procesima rada i ljudima iz industrije pomaže im da bolje razumeju kako izgleda inženjerska profesija u praksi i lakše povežu stečena znanja sa njihovom primenom na terenu. Posebno raduje činjenica da su pojedini studenti već izrazili interesovanje da svoje diplomske radove usmere ka oblasti bušenja, što potvrđuje koliko ovakve posete mogu da utiču na profesionalno usmerenje mladih ljudi. Kao neko ko je nekada i sam bio student i učestvovao u sličnim terenskim posetama, mogu da kažem da ovakva iskustva ostavljaju trajnu vrednost”, istakao je Perić.
Da su ovakva iskustva studentima dragocena potvrđuje i profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Miroslav Crnogorac.
„Poseta studenata koju smo organizovali ostavila je izuzetno snažan utisak i realizovana je na najvišem mogućem nivou. Studenti su imali priliku da se iz prve ruke upoznaju sa različitim aspektima rada u naftnoj industriji, od primene teorijskih znanja u realnom industrijskom okruženju, do shvatanja koliko su bezbednost, timski rad i profesionalna odgovornost temeljni stubovi inženjerske profesije. Takve aktivnosti predstavljaju vredan podsticaj za studente i nezamenjiv doprinos njihovom stručnom razvoju. Osim toga, ovo partnerstvo iz godine u godinu postaje sve sadržajnije, a ja verujem da smo tek na početku onoga što zajedno možemo postići”, izjavio je profesor Crnogorac.
Da joj je ova poseta omogućila da posao naftnog inženjera sagleda ne samo kroz teoriju i studentsku perspektivu, već i iz ugla inženjera u praksi, razumevajući odgovornosti, izazove i značaj stručnog znanja u svakodnevnom radu, ističe studentkinja četvrte godine studijskog programa „Inženjerstvo nafte i gasa“ Katarina Kostić.
„Imala sam priliku da proširim svoja znanja, upoznam se sa savremenim tehnologijama, ali i da iz prve ruke, od iskusnih inženjera, dobijem korisne savete za koje verujem da će imati ključni značaj za moje dalje usavršavanje“, navodi Katarina.
Osim prilike mladima za sticanje praktičnog iskustva, kompanija NIS je tokom 14 godina neprekidnog zalaganja za poboljšanje uslova obrazovanja u Srbiji u okviru programa „Energija znanja“ ostvarila saradnju sa više od 30 fakulteta, stipendirala najbolje domaće studenre i opremila više od 70 učionica, kabineta i laboratorija u obrazovnim ustanovama širom Srbije.
Tekst je objavljen na sajtu Energize.




