
Tridesetak poslanika Evropskog parlamenta iz pet političkih grupacija zatražilo je od Evropske komisije da hitno zaustavi autokratski progon u Srbiji i zaštiti aktiviste, novinare i studente koji su izloženi brutalnoj odmazdi države zbog iznošenja istine o upotrebi zvučnog oružja u martu 2025.
„Nakon studentskih protesta održanih 15. marta 2025. godine u Beogradu, stotine građana hrabro su svedočile o tome da su vlasti protiv mirnih demonstranata upotrebile akustično oružje. Umesto da pokrenu nezavisnu istragu o upotrebi ove opasne opreme, srpske vlasti i predsednik Vučić pokrenuli su orvelovsku kontraofanzivu, apsurdno optužujući same demonstrante da su koristili taj uređaj“, navodi se u pismu koje je danas na Iksu objavio evroposlanik Zelenih Vladimir Prebilič.
U pismu se ističe da „naknadna pravosudna i policijska odmazda protiv ovih ljudi ne predstavlja legitiman sudski postupak, već koordinisanu kampanju zastrašivanja“.
„Kako su posmatrači s pravom upozorili, cilj ovih pretresa i postupaka nije pronalaženje materijala za krivično gonjenje, već ulivanje straha. Svrha je da se široj javnosti pošalje poruka da će svako ko podigne glas protiv nepravde i autokratskog režima doživeti istu sudbinu“, dodaje se.
EVROPOSLANICI: DRŽAVA SE OSLANJA NA KONTROVERZNI IZVEŠTAJ FSB
Evroposlanici ukazuju da se opravdanje za ovaj obračun zasniva se na krajnje sumnjivoj dokumentaciji koju nijedna kredibilna domaća institucija nije bila spremna da potpiše. Umesto toga, država se oslanja na kontroverzni izveštaj FSB (ruska Federalna služba bezbednosti) napisan na ruskom jeziku, dok je zvanična verzija događaja prepuna kontradikcija.
Dok su vlasti u početku tvrdile da Srbija uopšte ne poseduje zvučni top, javnost je mogla da vidi njegovo prisustvo u televizijskom prenosu uživo, fotografije koje potvrđuju da je bio postavljen ispred Narodne skupštine, kao i da sazna da je to navodno nepostojeće oružje čak bilo i nezakonito testirano na životinjama, suprotno domaćem zakonodavstvu, dodaje se.
„EU NE MOŽE OSTATI NEMA, DOK KANDIDAT ZA ČLANSTVO KORISTI FABRIKOVANE PODATKE DA BI TERORISAO GRAĐANE“
Evropska unija ne može ostati nemi posmatrač dok zemlja kandidat za člansto u EU koristi fabrikovane obaveštajne podatke kako bi terorisala svoje građane zbog izgovaranja istine. Ovo je školski primer taktike autokratije koja pokušava da slomi neslaganje i otpor putem psihološkog rata i zloupotrebe pravosuđa, istakli su posalnici Evropskog parlamenta.
„Hitno zahtevamo da Evropska komisija, a naročito predsednica Ursula fon der Lajen i komesarka Marta Kos, kao i šef Delegacije EU u Beogradu Andreas fon Bekerat, javno osude ovo uznemiravanje, izvrše pritisak na srpske vlasti da odmah odbace sve optužbe protiv miroljubivih demonstranata i jasno stave do znanja da je instrumentalizacija straha protiv civilnog društva u potpunoj suprotnosti sa evropskim integracijama“, naglasili su potpisnici, dodajući da očekuju „trenutnu i nepokolebljivu reakciju“ kako bi se zaštitile žrtve represije i poslala jasnu poruku hrabrim građanima koji se bore za svoja prava – „demokratska Srbija zaslužuje našu punu podršku i niste sami u ovoj borbi“.
Pismo koje je inicirao Vladimir Prebilič (Zeleni) potpisali su poslanici iz pet političkih grupacija – Evropska narodna partija (EPP), Socijalisti i demokrate (S&D), Zeleni, Obnovimo Evropu (Renew Europe) i Levica.
Među njima su Irena Joveva (Obnovimo Eropu), Andreas Šider (S&D), Tonino Picula (S&D), Gordan Bosanac (Zeleni), Sandro Goci (Obnovimo Evropu)





