
Stranka slobode i pravde (SSP) predstavila je danas program „Srbija posle Vučića“, sa konkretnim koracima za period države u prvih sto dana, posle kojih „ključni mehanizmi manipulacije moraju biti razmontirani, tako da centri starog sistema više ne mogu da koče promene“.
Takođe je napravljen i interaktivni saji srbijaposlevucica.ssp.rs gde će građani moći da daju sugestije i provere da li su obećanja ispunjena.
Predsednik SSP Dragan Đilas je ukazao da „ovo nije obična promena vlasti jer nije ovo bila demokrtska vlast pa dolazi druga demokratska vlast, već je ozbiljna promena vlasti koja zahteva promenu sistema jer je ova diktatorska, autokratska (vlast), srasla z mafijom, korupcija je na svakom koraku, priveda u ogromnim problemima“.
„Zato mora da se tačno zna šta se radi u prvih sto dana i kako se iz ove krize izlazi, kakve mere preduzimamo. Zato smo napravili kalendar vlasti – prvih 24 sata nove vlasti, sedam dana presek stanja, 30 dana početak nove države i 100 dana zaključavanje promena“, objasnio je Đilas.
Konstatovao je da posle 100 dana mora biti jasno da promena nije samo smena ljudi, već početak novog pravila: javni novac, državne institucije i izbori više ne smeju biti pod kontrolom partije, pritisaka i ucena.
Poslanik Peđa Mitrović naveo je da predstavljanje programa, u kojem je prikazano po danima kako će se Srbija menjati, ima za cilj da se otkloni strah građana da će promena biti haotična posle izbora i pada sa vlasti Vučića – dok se sadašnji sistem ne razmonitira.
„Ovo je plan kako izgleda razmontiravanje naprednjačkog režima“, rekao je Mitrović pokazujući na sajtu prikazanam na panelu, po danima šta plan predviđa.
DETALJI PLANA
Kako je u planu navedeno, u prva 24 sata građanima i međunarodnim parterima mora da se pošalje jasna poruka da zemlja menja pravac, tako da su prve odluke usmerene na razvlašćivanje centara preko kojih je država godinama zarobljavana: bezbednosni sektor, BIA i MUP, javna preduzeća, veliki državni ugovori i tokovi javnog novca.
Naglašeno je da prvi dan nije simbolika već početak prekida sa sistemom koji je ucenjivao, pritiskao i pljačkao svoje građane – od tog dana država mora ponovo da bude javna, odgovorna i pod kontrolom zakona.
Prvih sedam dana služe da odluke o diskontinuitetu iz prvog dana prerastu u prve temelje promene sistema, tokom kojih će nova vlada predstaviti prvi službeni presek zatečenog stanja, tako da građani vide u kakvom je stanju režim ostavio državu: koliko je novca potrošeno, koje su obaveze preuzete, gde su najveći rizici i šta odmah ulazi u reviziju.
U ovoj fazi počinje vanredni nadzor nad najvećim infrastrukturnim projektima. Proveravaće se dozvole, ugovori, aneksi, kvalitet radova, tehnički nadzor, bezbednost objekata, izvršena plaćanja i rokovi, pogotovo posle slučaja „Nadstrešnica“ – kao upozorenje pa se provere i drugi projekti.
Prvih 30 dana služe da se hitne odluke iz prve nedelje pretvore u konkretne planove, zakonske predloge i prve vidljive koristi za građane. Vlada će, navedeno je, uputiti Narodnoj skupštini prve reformske zakone koji zaključavaju promenu sistema: izborni i medijski paket, ograničenje v.d. statusa, pravila za javno-privatna partnerstva, novu BIA, javni servis i specijalnog tužioca.
Takođe, država će odmah početi da rešava svakodnevne probleme građana: liste čekanja u zdravstvu, skrivene troškove školovanja, nedostatak mesta u vrtićima i namete koji opterećuju građane i privredu.
U roku od 100 dana nova vlast će preći sa krizne kontrole na prve velike reforme koje trajno oslobađaju institucije od političkih zloupotreba, pritisaka i ucena.
Precizirano je da se u ovoj fazi usvajaju ključni zakoni i uspostavljaju novi sistemi: specijalno tužilaštvo za visoku korupciju, Fond za povraćaj opljačkanog novca, profesionalni RIK, novi REM, javni konkursi za profesionalni menadžment u javnim preduzećima i novi sistem subvencija za domaće i strane kompanije, usmeren na inovacije, produktivnost i nove tehnologije.
Ukinuće se posebni zakoni (lex specialis) koji su služili kao izvor korupcije i zaobilaženja redovnih procedura.
Privreda će dobiti prvu podršku kroz „seču“ parafiskalnih nameta i uklanjanje suvišnih propisa koji guše poslovanje.
Istovremeno, povećanjem plata u prosveti i zdravstvu država će početi da zaustavlja odlazak u inostranstvo nastavnika, lekara, medicinskih sestara i drugih ključnih kadrova. „Time će se čuvati ljudski kapital bez kojeg nema ni normalne države, ni boljeg života građana“, navedeno je u programu „Srbija posle Vučića“.




