
Serija do sada neobjavljenih dokumenata o neidentifikovanim letećim objektima (NLO) koje je objavio Pentagon uključuje svedočenja kako civila na Zemlji, tako i astronauta na Mesecu, piše BBC.
Dokumenti, koji obuhvataju više decenija, deklasifikovani su i postavljeni na internet u petak po nalogu predsednika Donalda Trampa, koji je ranije ove godine rekao da će ih objaviti „zbog ogromnog interesovanja javnosti“.
Sjedinjene Države poslednjih godina beleže obnovljeno interesovanje javnosti za vanzemaljski život. Kongres je 2022. održao prva saslušanja o NLO posle 50 godina, a vojska je obećala veću transparentnost po tom pitanju.
Ukupno 161 fajl dostupan je na sajtu Ministarstva odbrane SAD, dok se očekuje objavljivanje dodatnih dokumenata.
Obama i Tramp ponovo podgrejali interesovanje za vanzemaljce
Objava dokumenata usledila je nakon što je bivši predsednik Barak Obama dodatno podstakao interesovanje kada je u intervjuu iz februara rekao da su vanzemaljci „stvarni, ali da ih nije video“.
Obama je kasnije pojasnio svoje komentare, navodeći da su statistički velike šanse da život postoji negde u svemiru, ali da tokom svog mandata nije video „nikakve dokaze“.
Tramp je kasnije tog meseca naložio Pentagonu da objavi fajlove „povezane sa vanzemaljskim i ekstraterestrijalnim životom, neidentifikovanim vazdušnim fenomenima (UAP) i neidentifikovanim letećim objektima (NLO)“.
Dokumenti objavljeni u petak uključuju decenijama stare deklasifikovane vojne memorandume, izveštaje sa misija Apolo na Mesec, kao i izjave ljudi koji tvrde da su videli NLO — odnosno neidentifikovani leteći objekat — za koji sumnjaju da ima vanzemaljsko poreklo.
Astronauti Apola opisivali svetla i neobične pojave u svemiru
Fajlovi sadrže ranije poverljive transkripte astronauta iz misija sletanja na Mesec Apolo 11, Apolo 12 i Apolo 17 tokom šezdesetih i sedamdesetih godina.
Baz Oldrin, čuveni astronaut iz misije Apolo 11, rekao je u intervjuu iz 1969, objavljenom u petak, da je tokom puta ka Mesecu video nekoliko neobjašnjivih pojava.
„Posmatrao sam ono što je izgledalo kao prilično snažan izvor svetlosti, za koji smo privremeno pretpostavili da bi mogao biti nekakav laser“, rekao je on.
„Napolju izgleda kao Dan nezavisnosti“
Transkripti pokazuju da je astronaut Apola 12 Alan Bin, koji je hodao po Mesecu 1969, izjavio da je tokom misije video čestice i bljeskove svetlosti koji su „plovili svemirom“. Rekao je da je izgledalo kao da te čestice „beže sa Meseca“.
Dvojica astronauta iz misije Apolo 17 1972. takođe su prijavila da su videla bljeskove svetlosti tokom leta.
„Napolju izgleda kao za Dan nezavisnosti!“ rekao je astronaut Džek Šmit.
Dodali su da je svetlost možda bila odsjaj sa komada leda.
„Trilioni čestica“ pored svemirske letelice
U još jednom objavljenom dokumentu nalazi se audio-snimak sa svemirskog leta Džemini 7 iz 1965. godine, na kojem se čuje komunikacija između astronauta Frenka Bormana i kontrole misije. On prijavljuje viđenje neidentifikovanog objekta NASA kontroli leta, opisujući „bogi“ i „trilione sitnih čestica“ sa leve strane letelice.
Među izveštajima koji obuhvataju više decenija nalaze se desetine pojedinačnih tvrdnji o viđenjima neidentifikovanih anomalnih fenomena, odnosno UAP.
Jedan dokument pokazuje da je muškarac tokom intervjua sa FBI 1957. rekao da je video veliko kružno vozilo kako se podiže iznad tla. Tu su i intervjui iz septembra i oktobra 2023. u kojima američki građani prijavljuju lebdeće metalne objekte koji su se pojavljivali iz jarke svetlosti.
Svedočenja vojske u Iraku, Siriji i UAE
Dokumenti uključuju i video-snimke koje je američka vojska napravila na Bliskom istoku tokom 2022. godine.
Snimci iz Iraka, Sirije i Ujedinjenih Arapskih Emirata prikazuju ono što Pentagon na svom sajtu opisuje kao „nerešene neidentifikovane anomalne fenomene“.
Na jednom snimku iz 2022, nastalom na nepoznatoj lokaciji na Bliskom istoku, vidi se ovalni objekat koji velikom brzinom prolazi sleva nadesno, dok prateći izveštaj navodi da bi moglo da se radi o „mogućem projektilu“.
„Dobar prvi korak, ali potrebno je više“
Kongresmen Tim Berčet, republikanac iz Tenesija, ranije je zagovarao veću transparentnost države po pitanju viđenja NLO. Pozdravio je objavljivanje dokumenata Pentagona, nazvavši ga „sjajnim početkom“ u objavi na mreži X.
Republikanka Ana Paulina Luna, kongresmenka sa Floride, takođe se zalaže za transparentnost po ovom pitanju. U saopštenju je objavu dokumenata nazvala „ogromnim prvim korakom u pravom smeru“.
Međutim, bivša kongresmenka Mardžori Tejlor Grin, nekadašnja Trampova saveznica koja se kasnije razišla sa predsednikom i napustila Kongres, ocenila je da je objava dokumenata skretanje pažnje sa ozbiljnijih problema sa kojima se Amerikanci suočavaju, poput visokih cena i rata u Iranu.
„Muka mi je od propagande tipa ‘gledajte sjajni objekat’“, napisala je Grin na mreži X.






