
Brodarska kompanija Oušenvajd, pod čijom je nadležnošću kruzer MV Hondius, ažurirala je spisak putnika koji su se iskrcali na ostrvu Sveta Jelena pre nego što je proglašena epidemija hantavirusa. Broj putnika povećan je sa 23 na 30, a među njima su državljani najmanje 12 zemalja. Na spisku se nalazi i telo prve preminule osobe, u trenutku kada uzrok smrti još nije bio poznat.
Ova brodarska kompanija objavila je nacionalnosti grupe putnika koji su se iskrcali, piše El Pais.
Među njima su državljani Kanada (2), Švajcarska (2), Nemačka (1), Danska (1), Ujedinjeno Kraljevstvo (7), Sveti Kits i Nevis (1), Holandija (3), Novi Zeland (1), Singapur (1), Švedska (1), Turska (2) i Sjedinjene Američke Države (6). Za još dva putnika nacionalnost nije poznata.
U ovu brojku uključeno je i telo holandskog putnika koji je preminuo na brodu 11. aprila.
Prvi potvrđeni slučaj hantavirusa prijavljen je tek 4. maja, a kompanija je potvrdila i da se 1. aprila u Ušuaja, u Argentina, ukrcalo 114 putnika.
RAZMATRA SE BLOKADA LUČKIH AKTIVNOSTI
U međuvremenu, kruzer MV Hondius plovi Atlantikom ka Tenerifima, gde bi trebalo da pristane naredne nedelje. Radnici luka u Santa Kruz de Tenerife i Granadilja upozorili su da razmatraju blokadu lučkih aktivnosti kada MV Hondius stigne na ostrvo, zbog nedostatka informacija i jasnih protokola od strane Lučke uprave.
Nakon toga, španski državljani biće prebačeni u bolnicu Gomes Ulja u Madrid.
Ministarka zdravlja Monika Garsija ponovila je da apeluje na odgovornost putnika da po dolasku u Španiju poštuju karantin.
Ministarka odbrane Margarita Robles izjavila je juče da putnici ne mogu biti primorani na karantin jer nemaju simptome.
„Ipak, imamo dovoljno pravnih instrumenata da preduzmemo neophodne mere radi zaštite javnog zdravlja“, dodala je ona.
SINGAPUR STAVIO U KARANTIN DVOJICU PUTNIKA SA KRUZERA
Singapur je stavio u karantin dvojicu stanovnika ostrva, starosti 65 i 67 godina, koji su putovali kruzerom MV Hondius pogođenim epidemijom hantavirusa.
Obojica su testirana, a rezultati se još čekaju. Kako je saopštila Agencija za zarazne bolesti Singapura (CDA), vlasti su 4. i 5. maja obaveštene o dvojici muškaraca — jednom državljaninu Singapura i jednom stalnom stanovniku ostrva čija nacionalnost nije navedena — koji su potom izolovani u specijalizovanoj bolnici.
Čak i ako testovi budu negativni na hantavirus, moraće da ostanu u karantinu 30 dana od poslednje moguće izloženosti virusu, nakon čega će ponovo biti testirani.
Ukoliko se potvrdi da su zaraženi, ostaće hospitalizovani radi praćenja i lečenja. Vlasti su navele i da će pratiti njihove kontakte kako bi identifikovale osobe koje su mogle biti izložene virusu tokom zaraznog perioda, a bliski kontakti biće takođe stavljeni u karantin.





