Grad Novi Sad predstavio je danas pobedničko idejno rešenje za spomenik stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici, autora akademskog umetnika Gorana Čpajaka i arhitekte Zorana Tucića, dok je izbor izazvao nove reakcije u javnosti nakon ranijih kontroverzi oko inicijative za obeležavanje mesta tragedije, piše N1.

Iz kabineta gradonačelnika Novog Sada jutros je upućen poziv medijima na konferenciju povodom izbora idejnog rešenja za spomenik stradalima u padu nadstrešnice.

Članovi stručne komisije obrazlagali su pristigle prijave na konkursu. Ukupno je prijavljeno osam idejnih rešenja. Dva rešenja nisu bila adekvatna, tako da je žiri odlučivao o šest idejnih rešenja koja su danas prikazana javnosti.

Prva tri idejna rešenja su novčano nagrađana. Treće sa 500.000 dinara, drugo sa 750.000 dinara, a rešenje po kojem će se spomenik raditi nagrađeno je sa 2.000.000 dinara.

Autori pobedničkog idejnog rešenja su akademski umetnik Goran Čpajak i arhitekta Zoran Tucić.

AUTOR POBEDNIČKOG REŠENJA: „DOBRO JE DA IMA LJUDI KOJI SU I ZA, I PROTIV“

U pitanju je jedna kamena ploča, dimenzija 5×5, visine 135 cm.

„Loše bi se osećao da je rešenje loše i sa lošim rešenjem ako se pojavite na takvim nekim stvarima koje ne odražavaju dovoljno duboko zadatak, odnosno slučaj, momenat koji se desio. Ako se tu pogreši, onda je veliki problem, a ako se tu napravi pravi izbor, pravi zadatak, onda ne može čovek da ne bude zadovoljan. Sad u ovom slučaju, šta znači zadovoljstvo, to je malo delikatno, naravno. Ja nemam ništa protiv da iko kaže šta, da je protiv ili nije protiv. I dobro je da ima u svakom slučaju ljudi koji su i za, i protiv“, naveo je Čpajak.

Reporterka N1 javlja da je ova tema inače izazvala mnogo kontroverzi, podsećajući da je do pokretanja konkursa došlo nakon što su studneti u blokadi, povodom šest meseca od pada nadstrešnice, samoinicijativno podigli spomenik na mestu tragedije i prozvali Železničku stanicu memorijalnim centrom. Tada je, gradonačelnik Novog Sada, Žarko Mićin, rekao da je to izrazito neprimeren način odavanja pošte, samim tim što su to uradili studenti u blokadi bez dogovora sa gradom i pribavljenih adekvatnih dozvola nakon čega je pokrenuo incijativu za konkurs.

BOGOSAVLJEVIĆ: REČ O OSOBI KOJA JE BLISKA VLADAJUĆOJ PARTIJI

Novinar Žarko Bogosavljević naveo je da je veliki deo javnosti protiv ideje da grad Novi Sad, odnosno sadašnja uprava raspisuje ideju da se gradi spomenik i ocenjuje da izabrano rešenje „nije primereno“.

„Ja nisam umetnik, nisam neki umetnički kritičar da bih mogao da ocenim, ali kao neko ko živi u Novom Sadu treba da vidim kamenu ploču veličine 5×5 metara visine, samo par metara od mesta gde su tolike ploče padale po ljudima. Kao da su ploču koja je pala na ljude i ubila ih stavili pored i rekli: To je spomenik“, navodi.

Kaže i da je nagrađeni umetnik, pre samo par meseci dobio nagradu da pravi spomenik Milevi Marić Ajnštajn u Novom Sadu, kao i da je reč o osobi koja je bliska vladajućoj partiji.

Navodi i da se na konkurs nisu javlili ljudi iz Novog Sada i iz inostranstva.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.