Konferencija Dan internet domena Srbije (DIDS 2026), koju tradicionalno organizuje Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS), održana je 17. marta u Beogradu pod sloganom „Novi horizonti“. Ovaj značajan događaj okupio je vodeće domaće i međunarodne stručnjake sa ciljem da analiziraju transformaciju digitalnog identiteta u eri ubrzanog razvoja veštačke inteligencije, ali i da otvore pitanja bezbednosti, poverenja i budućih trendova koji će oblikovati internet prostor u godinama koje dolaze.
Tokom svečanog otvaranja dodeljena je plaketa za poseban doprinos razvoju interneta u Srbiji Nikoli Markoviću, predsedniku Društva za informatiku Srbije. Priznanje mu je uručio predsednik Upravnog odbora RNIDS-a Nenad Orlić, ističući njegov dugogodišnji rad i doprinos razvoju IT zajednice u zemlji.
Prvo predavanje održala je Marika Konings, potpredsednica organizacije ICANN, koja je predstavila novu rundu gTLD programa planiranu za 30. april 2026. godine. Ona je naglasila da mogućnost kreiranja sopstvenog domena najvišeg nivoa predstavlja veliku priliku za kompanije i organizacije da izgrade autentičan i kontrolisan digitalni ekosistem, prilagođen sopstvenim potrebama i korisnicima. Ovakav pristup, prema njenim rečima, predstavlja sledeći korak u evoluciji internet prisustva i brendiranja na mreži.

U dinamičnoj debati „.COM vs .RS“ Mladen Savić iz True-False Hosting-a i Zoran Buhavac iz Gama Electronics-a ukrstili su argumente o prednostima različitih domena. Zaključeno je da izbor domena danas ima strateški značaj – dok generički domeni omogućavaju globalni domet i prepoznatljivost, nacionalni domeni često igraju ključnu ulogu u izgradnji poverenja i kredibiliteta na lokalnom tržištu.
Centralni panel konferencije „Pametno poslovanje, pametniji domeni: Sledeći talas digitalnih brendova“, koji je moderirao Dušan Simić, dodatno je osvetlio ovu temu. Čaba Bodor, direktor mađarskog .hu registra, istakao je da nacionalni domeni postaju sve važniji u eri veštačke inteligencije jer korisnicima ulivaju dodatno poverenje u vremenu sve češćih onlajn prevara. Dr Dušan Popović ukazao je na pravni aspekt digitalnog identiteta, naglašavajući potrebu da kompanije istovremeno registruju domen i zaštite svoj brend kroz žig. Kristijan Hansen iz danskog registra dodao je da AI pretraživači često favorizuju lokalne domene kao relevantnije i pouzdanije izvore informacija.
Nakon pauze, Miroslav Žeravić iz RNIDS-a predstavio je rezultate istraživanja o upotrebi domena u domaćim preduzećima. Istraživanje je pokazalo da 14,93% firmi poseduje više domena, ali da se oni najčešće koriste za isti brend ili veb-sajt. Domen .rs koristi čak 82% preduzeća koja posluju na domaćem tržištu, dok polovina firmi isti domen koristi i za sajt i za poslovnu e-poštu. Ukupan broj registrovanih .rs domena dostigao je 158.000 krajem 2025. godine, što potvrđuje stabilan rast i značaj nacionalnog domena.
Maja Bilić iz Google Cloud-a govorila je o uticaju veštačke inteligencije na tržište rada, iznoseći stav da će kompanije sve više očekivati njenu aktivnu primenu. Ona je naglasila da će veliki deo radne snage morati da se prilagodi novim tehnologijama, ali i da oni koji već koriste AI beleže veću produktivnost i efikasnost. Prema njenim rečima, cilj nije zamena ljudi, već unapređenje njihovih sposobnosti i rezultata kroz pametnu primenu tehnologije.
Završni panel „Lokalac na internetu“, koji je moderirala Marijana Borković, istakao je značaj digitalnih platformi u jačanju lokalnih zajednica i društveno odgovornih inicijativa.
Ovogodišnji DIDS potvrdio je da kompanije u Srbiji moraju strateški i aktivno upravljati svojim digitalnim identitetom. Kombinacija pouzdanosti nacionalnih domena i pametne primene novih tehnologija nameće se kao ključ za izgradnju dugoročne stabilnosti, poverenja i konkurentnosti u savremenom digitalnom okruženju.






