
Pokret Kreni-promeni saopštio je danas da su zaposleni u predškolskoj ustanovi „Poletarac“ u Rumi 2. marta prijavili sektoru za inspekcijski nadzor Ministarstva prosvete, kako tvrde, višemesečno odsustvo više zaposlenih koji borave u Kuli, gde su angažovani u stranačkim aktivnostima u okviru predizborne kampanje vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).
U prijavi dostavljenoj pokretu Kreni-promeni, kako su preneli u saopštenju, navodi se da su najmanje četiri vaspitača odsutna sa posla od 12. decembra 2025. godine, odnosno više od tri meseca, uz saglasnost direktora ustanove.
„Umesto da rade sa decom, oni svakodnevno borave u Kuli i bave se stranačkim aktivnostima. Njihove radne obaveze su internim dogovorom promenjene“, navodi se u prijavi.
Tvrde i da se 20. februara toj grupi pridružilo još vaspitača koji sada učestvuju u kampanji SNS-a u Kuli.
„Prisustvo ovih zaposlenih uredno se evidentira, iako nisu na radnom mestu, i oni na osnovu takve evidencije primaju platu. Rukovodilac radne jedinice, koji je zadužen za evidenciju prisustva, u dogovoru sa direktorom beleži njihovo prisustvo, nakon čega se ti podaci dostavljaju računovodstvu“, navodi se u prijavi.
U prijavi je ocenjeno da se osim radnopravnih propisa, time krše i odredbe Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
„Deci nije obezbeđena adekvatna zamena, što predstavlja zanemarivanje. Takođe, zakon izričito zabranjuje stranačko organizovanje i delovanje u obrazovnim ustanovama“, stoji u prijavi.





