
Izraelski ministar odbrane Israel Kac, saopštio je danas da je u vazdušnom napadu na Iran ubijen Ali Laridžani, sekretar Vrhovni savet za nacionalnu bezbednost Irana.
Pored Laridžanija, IDF je ranije saopštio da je u napadu na Teheran eliminisan i šef milicije Basidž iranske Revolucionarne garde, Golamreza Sulejmani, kao i njegov zamenik, Sajed Kariši, javlja Jerusalem Post.
„Pridružili su se Hamneiju u paklu“
“Laridžani i komandant Basidža eliminisani su tokom noći i pridružili se vođi programa uništenja, Hamneiju, kao i svim eliminisanim članovima osovine zla u dubinama pakla”, izjavio je Israel Kac, prema navodima iz njegovog kabineta.
Kac je dodao da su on i izraelski premijer Netanjahu dali instrukcije IDF-u da nastavi sa “lovom na lidere terorističkog i represivnog režima u Iranu”.
Jedan neimenovani izraelski zvaničnik je za Jerusalem Post potvrdio da je u noćašnjem udaru stradao veliki deo rukovodstva milicije Basidž.
Iranske vlasti su prethodno navele navele da bi Laridžani trebalo da se obrati javnosti u utorak, ali su dva izvora iz IDF-a izrazila skepsu u pogledu tog obraćanja i pokazala snažan optimizam da je napad bio uspešan i da je on ubijen.
Neki su Laridžanija videli kao čoveka koji upravlja iranskim režimom otkako je IDF 28. februara izvršio atentat na ajatolaha Alija Hamneija, zajedno sa načelnikom iranske vojske, šefom IRGC-a, ministrom odbrane i još oko 40 najviših zvaničnika.
Laridžani je bio najprisutniji glas islamskog režima u javnosti, direktno odgovarajući na pretnje i komentare američkog predsednika Donalda Trampa i drugih lidera.
ŠTA JE JEDINICA BASIDŽ KOJOM JE KOMANDOVAO SULEJMANI
Golamreza Sulejmani bio je komandant paravojne jedinice milicije Basidž. Basidž funkcioniše na volonterskoj bazi i služi kao “oči i uši” režima unutar samog Irana.
Tokom nedavnih protesta u Iranu, snage Basidž pod Solejmanijevom komandom predvodile su operacije suzbijanja demonstranata koje su uključivale brutalno nasilje, masovna hapšenja i upotrebu vatrenog oružja.
Baze Basidža broje hiljade lokacija poput džamija, škola, fabrika i vladinih institucija. Njihova misija je dvostruka: ideološka indoktrinacija stanovništva i fizička kontrola javnog prostora.
Basidž takođe upravlja lokalnim patrolama koje nadziru moralne norme, kao što je pravilno nošenje hidžaba.
Kroz program „ekonomije otpora“, Basidž upravlja hiljadama malih proizvodnih radionica koje pomažu Iranu da preživi međunarodne sankcije.





