Goribor je obeležio domaću muzičku scenu dvehiljaditih i jedan je od prvih koji je uspeo da se u tom periodu etablira u onom što se profano zove region. Kultni albumi, ali i koncerti koji se pamte. Jedan od njih na platou Muzeja Jugoslavije, Mikseru… Frontmen Aleksandar Stojković ST bio je jedna od najautentičnijih pojava. Negde na tragu njujorških rokenrol bardova gde se život pretakao u literaturu a ova u autentični rokenrol. I onda je stigao raspad benda i povlačenje harizmatičnog frontmena i pesnika.

Aleksandar Stojković ST, osnivač i frontmen čuvenog sastava Goribor, posle duže pauze vraća se na scenu. Nakon poslednjeg nastupa u Beogradu, sada već davne 2014. godine, publika će ponovo imati priliku da čuje ST-a u novom muzičko-poetskom delu ’Raj na Zemlji’ zajedno sa braćom Sinkauz, muzičarima iz Pule. Pre nekoliko dana u beogradskoj galeriji New Moment održano je premijerno predstavljanje novog muzičkog projekta osnivača i frontmena Goribora. Ovim događajem zvanično je predstavljen novi naziv rok benda „Još gori“, čime se ST nakon dvanaest godina vraća na muzičku scenu.

Ovog 27. i 28. marta u beogradskom klubu Karmakoma ovaj bend će se predstaviti uživo.

Nakon dvanaest godina si se vratio sa novim bendom. Svi mi koji smo voleli Goribor očekivali smo da bude to i ranije. Šta te je privuklo ovoj opet zanimljivoj epizodi?

Bio je ovo akumulacijski period. Kad smo isplivali na scenu, iza nas je bilo deset godina pisanja pesama. Posle „Evo je banja“, ostalo mi je goriva za još jedan album i to je bilo to. Sad, 12 godina kasnije, ima par tema i situacija koje su relativno nove i interesantne za dekonstrukciju.

Slušali smo te u New Moment galeriji , očekuje nas tvoj koncert u Karmakomi, šta će biti materijal? I stare pesme Goribora?

Ove nove koje si izveo na pretpremijeri u galeriji su odlična najava. Novi bend, nove pesme, staro s.anje. To zna da bude interesantno, ako se pojaviš sa novim pesmama, ljudi hoće stare, ako pak sviraš stare, ljudi pitaju kad će nove. To je sve okej.

Zar ti zaista svih ovih 12 godina pauze nije falila muzika, stejdž…

Interesantno da nije. Valjda je zaista bio pravi trenutak da se stane kad smo stali. Nekih pet godina unazad, skoro da nisam ni slušao muziku. Prodao sam dosta toga od opreme i izgledalo je kao da sam na dobrom putu oporavka… šalim se. Ne, trebalo mi je pražnjenje, bio sam prezasićen.

U svetu je više nego ikada koncerata, muzika rasprodaje stadione, festivale… Čak nekinovi bendovi koji bi bili alternativni u prošlosti sada rasprodaju velike dvorane. Da li pratiš nove grupe i autore? Ko ti se sviđa?

Imao sam emisiju na Radiju Rojc i u jednom trenutku, opet krenuo opsesivno u potragu za novom muzikom. Srećom, brzo me je pustilo i sad, napokon, slušam kad mi se sluša a da i ne moram da znam ko je. Spremiću neka imena za ubuduće, pošto je uvek lepo preporučiti dobru muziku.

Uvek si bio angažovan, ne pamfletski, kako ti izgleda današnji svet?

Mislim da sve puca po šavovima. U neku ruku, to je dobro jer ovaj umirući sistem se potpuno okrenuo protiv običnog čoveka. E sad, ako se ne prodrmamo duhovno i kao ljudi, ako ne pronađemo ljudske tragove, pratićemo botove.

NOVI BROJ NEDELJNIKA JE OD ČETVRTKA, 12. MARTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.